Przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja. Gaz-System wskazuje daty

2022-05-26, 11:00

Przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja. Gaz-System wskazuje daty
Gazowy łącznik Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. . Foto: QiuJu Song/ Shutterstock

Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca.

Już dziś, czyli 26 maja na polskim odcinku gazociągu pomyślnie zakończyły się testy związane z osiągnięciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu.

Interkonektor Polska-Słowacja to gazociąg wysokiego ciśnienia łączący gazowy węzeł krajowego systemu w Strachocinie na Podkarpaciu ze słowackim węzłem Velke Kapuszany przy granicy z Ukrainą. Przebiega tamtędy gazociąg "Braterstwo" - jedna z tras eksportu rosyjskiego gazu na zachód, przez Ukrainę.

Gazowy łącznik Polska-Słowacja liczy 61 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Jego odbiór końcowy nastąpi na przełomie II i III kwartału 2022 r.

Interkonektor ma mieć maksymalną przepustowość do 4,7 mld m sześc. gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m sześc. w stronę Polski.

Kolejny krok do gazowego bezpieczeństwa Polski


Jak podał Gaz-System w komunikacie, dwukierunkowe połączenie gazowe realizowane przez spółki Gaz-System i Eustream zostało wybudowane i obecnie trwają próby poprzedzające przekazanie do eksploatacji całego interkonektora.

Wybudowana infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie na terenie Polski z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie sprowadzenie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m sześc. gazu rocznie, a w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m sześc. w skali roku.

Gaz może popłynąć od Bałtyku do Adriatyku


Połączenie ze Słowacją jest częścią tzw. Korytarza Północ-Południe, czyli infrastruktury, umożliwiającej swobodny przesył gazu na trasie między terminalami LNG w Świnoujściu i na chorwackiej wyspie Krk. Słowacki system przesyłowy jest połączony z Austrią, Czechami i Ukrainą, z możliwością przesyłu w kierunku Ukrainy, oraz z Węgrami.

Na terenie Polski wszystkie gazociągi Korytarza wraz z infrastrukturą towarzyszącą zostały zbudowane i pracują w ramach krajowego systemu - zaznaczył Gaz-System. W sumie jest to 800 km gazociągów i nowa tłocznia Kędzierzyn. Do uruchomienia przesyłu pozostaje połączenie gazowe ze Słowacją.


PR24/PAP/sw

Polecane

Wróć do strony głównej