more_horiz
Gospodarka

Rynek pracy. Odchodzący pracownicy coraz częściej mogą liczyć na kontrofertę

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 08:19
Rosnące koszty życia zachęcają Polaków do szukania lepiej płatnej pracy - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Dziennik dodaje, że przybywa przy tym pracodawców, którzy próbują powstrzymać fachowców i specjalistów przed odejściem i przebijają ofertę płacową konkurencji.
Już 81 proc. badanych pracodawców zadeklarowało, że stosuje kontroferty.
Już 81 proc. badanych pracodawców zadeklarowało, że stosuje kontroferty.Foto: PhuShutter/shutterstock.com

- Pracodawcy coraz częściej mają świadomość, że kontroferta to mniejsze zło. Próba zatrzymania sprawdzonego pracownika i zaoferowanie mu podwyżki jest zawsze tańszym rozwiązaniem niż rozpoczynanie rekrutacji na zewnątrz – zwraca uwagę Aneta Czernek, dyrektor w firmie rekrutacyjnej HRK.

Większość pracodawców przygotuje kontrofertę

Jak zaznacza Rzeczpospolita, tę opinię potwierdzają wyniki Raportu Płacowego 2022 firmy rekrutacyjnej Hays Poland; już 81 proc. badanych pracodawców zadeklarowało w nim, że stosuje kontroferty. To o 6 pkt. proc. większa grupa niż rok wcześniej.

Czytaj także:


"Co prawda ponad dwie trzecie firm próbuje w ten sposób zatrzymać tylko niektórych pracowników, ale 13 proc. badanych składa kontrofertę przy każdej próbie odejścia. Tych prób może być coraz więcej, gdyż rosnące koszty życia zwiększają presję na wynagrodzenia i gotowość do zmiany pracy na lepiej płatną" - napisano.

Chętniej szukamy nowej pracy

Rzeczpospolita dodaje, że według marcowego sondażu Pracuj.pl grupa pracowników aktywnie szukających nowego zatrudnienia zwiększyła się do 36 proc., a jeszcze więcej, bo 83 proc., badanych jest gotowych przyjąć atrakcyjną ofertę pracy.

PolskieRadio24.pl, Rzeczpospolita, PAP, md