Niemal połowa Polaków myśli o zmianie pracy. Główną motywacją jest inflacja i wysokość zarobków

2022-05-17, 10:41

Niemal połowa Polaków myśli o zmianie pracy. Główną motywacją jest inflacja i wysokość zarobków
Od początku roku bezrobocie w Polsce utrzymuje się na tym samym poziomie - 2,8 procent. Tak wynika z danych unijnego Eurostatu.Foto: Shutterstock/Firma V

44 proc. Polaków jest obecnie bardziej skłonnych do zmiany pracy na lepiej płatną ze względu na inflację - wynika z badania Pracuj.pl. Podobny odsetek ankietowanych starał się w ciągu ostatniego roku o podwyżkę z powodu wzrostu cen. W sondażu zapytano, jak inflacja odbija się na budżetach domowych i możliwościach finansowych respondentów.

76 proc. ankietowanych uważa, że obecna pensja wystarcza im na mniej niż jeszcze 12 miesięcy temu. Taka sama część badanych ocenia, że inflacja ma negatywny wpływ na ich wynagrodzenie. Według 59 proc. respondentów inflacja istotnie wpływa na faktyczną siłę nabywczą ich pensji.

80 proc. ankietowanych zwraca coraz większą uwagę na strukturę swoich wydatków, m.in. z powodu inflacji, co powoduje, że decyzje zakupowe są bardziej rozważne i przemyślane. Badanie pokazuje też, że duża część Polaków ma niewielkie oszczędności, niegwarantujące dłuższego utrzymania się w sytuacji rezygnacji z pracy lub jej utraty.

19 proc. Polaków jest w stanie utrzymać się z odłożonych środków przez maksymalnie miesiąc, kolejne 15 proc. - przez jeden-dwa miesiące. Oszczędności wystarczające na sześć miesięcy posiada 30 proc. badanych.

Wpływ Polskiego Ładu na zarobki

W badaniu zapytano też o regulacje podatkowe Polskiego Ładu (ankietę przeprowadzono w marcu, przed najnowszą zmianą w Polskim Ładzie, m.in. obniżką PIT). 53 proc. ankietowanych określiło swój poziom zrozumienia zasad zmian podatkowych jako niski. 46 proc. oceniło negatywnie wpływ Polskiego Ładu na swoje zarobki, 40 proc. neutralnie, a 24 proc. pozytywnie.


Jak podkreślają autorzy badania, zmiany w przepisach i inflacja wpływają na zainteresowanie Polaków tematyką finansową. 59 proc. respondentów deklaruje, że śledzi informacje na temat gospodarki i jej podstawowych wskaźników, np. stopy inflacji, średniej pensji, bezrobocia, zapotrzebowania na pracowników.

Z kolei 51 proc. uważa, że są na bieżąco z pojawiającymi się zmianami dotyczącymi obowiązujących i nowo ustanawianych podatków, które są odprowadzane od ich zarobków.

Częściej o podwyżkę występują mężczyźni

Z ostatnio opublikowanych badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl wynika, że 36 proc. respondentów obecnie aktywnie szuka nowego miejsca pracy. 44 proc. badanych jako katalizator skłaniający do myślenia o zmianie pracodawcy wskazuje inflację. Ponadto 65 proc. osób szukających obecnie nowej pracy jako motywację wskazuje nieodpowiednią wysokość zarobków.


Spadek wartości pieniądza wpływa też na negocjacje z obecnymi pracodawcami. 41 proc. badanych przyznaje, że ze względu na inflację starało się o podwyżkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Częściej o podwyżkę wynagrodzenia występują mężczyźni (44 proc.) niż kobiety (38 proc.). W porównaniu z rokiem ubiegłym skłonność do zmiany pracy jest podobna zarówno u kobiet (45 proc.), jak i u mężczyzn (43 proc.).

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej