Pakistan pogrążony w kryzysie gospodarczym. Kraj walczy o pieniądze z MFW
Pakistan poinformował, że otrzymał od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) cele gospodarcze i finansowe, które po uzgodnieniu i ratyfikacji powinny utorować wielostronnemu kredytodawcy drogę do odblokowania zawieszonego programu ratunkowego.
2022-06-30, 06:45
Pakistan rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy, aby zapobiec kryzysowi bilansu płatniczego, który z każdym dniem staje się coraz bliższy w wyniku gwałtownego wzrostu światowych cen ropy i towarów. Rezerwy walutowe banku centralnego spadły do poziomu 8,2 mld dolarów, co ledwie wystarcza na pokrycie sześciotygodniowego importu, a gospodarka boryka się z gwałtowną deprecjacją rupii pakistańskiej i dwucyfrową inflacją.
W 2019 roku Pakistan przystąpił do programu MFW o wartości 6 mld dolarów, rozłożonego na trzy lata i trzy miesiące, ale po wypłaceniu mniej niż połowy tej kwoty MFW zawiesił pomoc na początku tego roku, po tym, jak poprzedni premier Imran Khan ogłosił niefinansowane dotacje dla sektora naftowego i energetycznego.
Rząd Khana został obalony w kwietniu. Chcąc wrócić do łask MFW, nowy rząd, kierowany przez Shehbaza Sharifa, zlikwidował subsydia i wprowadził korekty do budżetu przedstawionego 10 czerwca, które miały na celu zmniejszenie deficytu budżetowego, co było jednym z kluczowych wymogów MFW.
Minister finansów Miftah Ismail poinformował na Twitterze, że rząd otrzymał od MFW Memorandum Polityki Gospodarczej i Finansowej (Memorandum of Economic and Financial Policies - MEFP) zawierające cele gospodarcze i fiskalne w ramach siódmego i ósmego przeglądu programu.
REKLAMA
Co istotne, zakończenie obu przeglądów w tym samym czasie zwiększa szanse na wypłatę 1,9 mld dolarów, gdy tylko zarząd MFW da zgodę na wznowienie programu ratunkowego.
- Wczesnym rankiem dostałem wiadomość od ministra finansów, że możemy otrzymać od MFW 2 mld dolarów zamiast 1 mld dolarów - powiedział premier Sharif, przemawiając we wtorek na seminarium ekonomicznym w Islamabadzie. Gdy MFW zatwierdzi kolejną transzę, powinien otworzyć Pakistanowi inne możliwości finansowania zewnętrznego, aby wzmocnić jego rezerwy.
- Czytaj także:
Dopłaty do węgla. Senat rozpatrzył ustawę
PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib
REKLAMA
REKLAMA