more_horiz
Gospodarka

Zmiany podatkowe w ostatnich latach. Więcej pieniędzy zostanie w portfelach Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2022 13:03
W latach 2015 – 2022 zostało wprowadzonych wiele zmian podatkowych, dzięki którym Polacy płacą niższe podatki. Korzystne rozwiązania dotyczą wszystkich najważniejszych podatków - PIT, CIT i VAT.
Zmiany podatkowe sprawią, że więcej pieniędzy pozostanie w kieszeniach Polaków.
Zmiany podatkowe sprawią, że więcej pieniędzy pozostanie w kieszeniach Polaków.Foto: Jacob Lund/Shutterstock

Od października 2019 r. została zmniejszona stawka podatku PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej z 18% do 17%. Wprowadzony został także PIT-0 dla osób poniżej 26 r. życia. Od 2022 r., dzięki nowym rozwiązaniom niższa stawka PIT w skali podatkowej będzie wynosić zaledwie 12%. Dodatkowo kwota wolna wzrosła w 2022 roku do 30 tys. zł. Wprowadzony został również PIT-0 dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów i dla powracających.

W ostatnich latach znacznie zmniejszyły się także stawki podatku CIT dla małych podatników. W 2017 r. stawka zmniejszyła się z 19% do 15%. Kolejna obniżka nastąpiła dwa lata później – w 2019 r. stawka dla małych podatników zmniejszyła się do zaledwie 9%.

Tarcza i SLIM VAT

Aby zmniejszyć obciążenia w podatku VAT i akcyzie oraz złagodzić skutki inflacji wprowadzone zostały tarcze antyinflacyjne. W ramach tarcz obniżono do minimum akcyzę na paliwa silnikowe, lekki olej opałowy i energie elektryczną. Zwolniono z akcyzy sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Zwolniono również z podatku od sprzedaży detalicznej sprzedaż paliw silnikowych. Obniżone zostały również stawki podatku VAT m. in. na żywność, środki wspomagające produkcję rolniczą, gaz, energię i paliwa.

Wprowadzone zostało także wiele rozwiązań i ulg podatkowych z myślą o przedsiębiorcach, takich jak SLIM VAT – czyli pakiet zmian poprawiających płynność finansową firm i upraszczających rozliczenia VAT, czy Krajowy System e-Faktur. Przedsiębiorcy mogą korzystać z nowych ulg takich jak ulga na prototyp, na robotyzację, na innowacyjnych pracowników, na ekspansję, czy ulga na IPO.

Uszczelniliśmy system podatkowy i znacznie zmniejszyliśmy lukę VAT. Według szacunków Ministerstwa Finansów luka VAT zmalała z 24,1% w 2015 r. do 4,3% w 2021 r. W ostatnich latach odnotowaliśmy także znaczny wzrost wpływów podatkowych do budżetu państwa.

- Zmiany, które od lat są realizowane w Ministerstwie Finansów, mają uczynić podatki nie tylko niższymi, ale równocześnie bardziej sprawiedliwymi i przyjaznymi w płaceniu. Sukcesywnie i skutecznie odwracamy logikę fiskalną, która funkcjonowała jeszcze w 2015 roku i powodowała, że obciążenia podatkowo-składkowe osoby zarabiającej na umowie o pracę 2000 zł procentowo w stosunku do kosztów pracy były podobne jak u osoby zarabiającej 22 000 zł. Taki stan rzeczy był nie do zaakceptowania, dlatego na umowie o pracę wprowadzamy prawdziwą progresję podatkową, sukcesywnie obniżamy podatki słabiej zarabiającym, a ci zarabiający najmniej podatku PIT nie płacą wcale. Ponadto aktywnie reagujemy na niestabilną sytuację międzynarodową, wprowadzamy tarcze antyinflacyjne, chroniące szczególnie mocno najbardziej wrażliwe grupy - skomentował Artur Soboń, wiceminister finansów.

  • Czytaj także:

Cyfrowe portfele wejdą do "kanonu" płatności? Nowe badania mogą to sugerować

PolskieRadio24.pl/ MF/ mib