Analitycy: 0,6 procent czerwcowej inflacji bazowej to pozytywna informacja
Dziś NBP ogłosił, ze inflacja bazowa wyniosła 0,6 proc. czyli o tyle w czerwcu wzrosły ceny artykułów i usług nie będących żywnością i energią. Zdaniem analityków ING jest to pozytywna informacja. Tłumaczą, że oznacza ona słabnięcie presji cenowej w kategoriach innych niż żywność, paliwa i energia.
2022-07-18, 20:42
"W czerwcu inflacja bazowa tylko +0,6 proc. m/m (miesiąc do poprzedniego miesiąca), to pozytywna informacja, słabnie presja cenowa w kategoriach innych niż żywność, paliwa, energia. Ale przed nami nowy szok energetyczny (jesienią i zimą), silnie rosną żądania płacowe. Za wcześnie by mówić, iż walka z inflacją wygrana" - wskazali analitycy ING na Twitterze.
Z kolei analitycy Pekao uznali za prawdopodobne, że jesteśmy już blisko szczytu inflacji bazowej liczonej rok do roku.
"Patrzymy na odsezonowane ujęcie m/m i mamy istotne spowolnienie wzrostu. Jednakże, tak jak mówiliśmy wcześniej, czekamy jeszcze przynajmniej przez jeden miesiąc dla potwierdzenia przełamania trendu, ale bardzo prawdopodobne, żejesteśmy już blisko szczytu inflacji bazowej r/r" - skomentowali analitycy Pekao na Twitterze.
Narodowy Bank Polski podał w poniedziałek, że w czerwcu br. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 9,1 proc. r/r, wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej.
REKLAMA
Dodano, że w ujęciu rok do roku inflacja wyniosła: po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) - 15,9 proc., wobec 14,0 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych - 11,2 proc., wobec 10,4 proc. miesiąc wcześniej; po wyłączeniu cen żywności i energii - 9,1 proc., wobec 8,5 proc. miesiąc wcześniej.
- Inflacja bez uwzględnienia cen żywności i energii. NBP podał dane
- NBP koryguje prognozy inflacji oraz PKB. Szczyt CPI ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku
- Czerwcowa inflacja była na poziomie 15,5 procent. GUS skorygował w dół swoje prognozy
Natomiast inna kategoria inflacji bazowej "tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 10,7 proc., wobec 10,1 proc. miesiąc wcześniej" - podał bank centralny.
Pr24.pl/PAP/PKJ
REKLAMA
REKLAMA