more_horiz
Gospodarka

Ukraina negocjuje kredyt z MFW. Załamanie gospodarcze i spadek PKB nawet o 45 proc.

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 07:45
Ukraina prowadzi konsultacje z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie przyznania jej kredytu w wysokości 15-20 mld dolarów, który powinien przyczynić się do odbudowy zniszczonej wojną gospodarki narodowej - poinformował szef Narodowego Banku Ukrainy Kyryło Szewczenko.
Ukraina jest zależna od zagranicznego finansowania.
Ukraina jest zależna od zagranicznego finansowania.Foto: shutterstock/ TaniaKitura

Kijów wysłał już swoją prośbę do MFW i obecnie konsultuje się z funduszem w sprawie nowego finansowania - powiedział prezes Narodowego Banku Ukrainy.

Szewczenko wyraził nadzieję, że MFW wspomoże Ukrainę kwotą do 20 miliardów dolarów na okres od dwóch do trzech lat.

Ukraina zależna od zagranicznego finansowania


Jak napisał Reuters, według szacunków finansistów, dotkniętej wojną gospodarce Ukrainy grozi załamanie gospodarcze na poziomie 35-45 proc. PKB w 2022 r. i miesięczny deficyt budżetowy w wysokości 5 mld dolarów. W związku z tym państwo to jest silnie uzależnione od finansowania zewnętrznego od partnerów zachodnich.


Według Szewczenki wsparcie MFW powinno zawierać środki, które pomogą ustabilizować gospodarkę Ukrainy, przywrócić krajowi warunki przedwojenne, zapewnić elastyczny kurs walutowy oraz zrównoważoną politykę fiskalną.

Grupa wierzycieli Ukrainy ogłosiła już zamiar odroczenia spłaty kapitału zadłużenia wraz z odsetkami do końca 2023 roku z możliwością przedłużenia odroczenia o kolejny rok. Zdaniem ministra finansów Ukrainy Serhija Marczenki umożliwi to skierowanie zaoszczędzonych 5 mld dolarów na pilne potrzeby: ochronę socjalną i wsparcie finansowe personelu wojskowego.

  • Czytaj także:

Sankcje nie takie straszne?. Rosyjska gospodarka radzi sobie lepiej, niż prognozowali analitycy

PolskieRadio24.pl/ PAP/ mib