more_horiz
Gospodarka

USA: inflacja w lipcu bez zmian w ujęciu miesięcznym. To zasługa spadających cen paliw

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 18:14
Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w USA w lipcu w porównaniu do poprzedniego miesiąca pozostał na tym samym poziomie co w czerwcu.  Ale w ujęciu rocznym spadł z 9,1 proc. do 8,5 proc. - podało w środę rządowe Biuro Statystyk Pracy (BLS).
Ceny paliw na amerykańskich stacjach  spadły w lipcu o 7,7 proc. co zahamowało  wzrost inflacji
Ceny paliw na amerykańskich stacjach spadły w lipcu o 7,7 proc. co zahamowało wzrost inflacji Foto: Ron Adar/Shutterstock

Inflacja w lipcu zatrzymała się, po tym jak miesiąc wcześniej wzrosła o niemal rekordowe 1,3 proc. Jak podało BLS, to przede wszystkim skutek niższych cen benzyny, które spadły o 7,7 proc.

Jednocześnie nie przestały rosnąć ceny żywności; W lipcu drożała ona wobec sierpnia o 1,1 proc. Indeks nieuwzględniający cen żywności i energii wzrósł o 0,3 proc. - mniej niż w czerwcu, maju i kwietniu.

Wśród kategorii, w których zanotowano spadki cen, znalazły się też używane samochody, bilety lotnicze i ubrania.

Według ekonomisty Uniwersytetu Michigan Justina Wolfersa, wyniki lipcowej inflacji są lepsze od średniej prognoz - ekonomiści przewidywali wzrost o 0,2 proc. - i prawdopodobnie oznacza to, że w USA osiągnięto już szczyt wzrostu cen.

Czytaj także:

Zatrzymanie wzrostu inflacji to nie natomiast gwałtownej reakcji FED, który w lipcu kolejny raz zdecydowanie podnosił oficjalne stopy procentowe. Jednak efekty takich działań są widoczne po dłuższym okresie niż parę tygodni.


Posłuchaj
00:54 IAR: Lekki spadek inflacji w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) Lekki spadek inflacji w USA. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

Pr24.pl/PAP/PKJ