more_horiz
Gospodarka

Kiedy szczyt inflacji w Polsce? PKO BP wskazuje termin

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 15:04
Finalny szczyt inflacji na poziomie ok. 17 proc. zobaczymy w lutym 2023 r. - szacują analitycy PKO Banku Polskiego w piątkowym komentarzu do danych GUS. Dodają, że we wrześniu RPP może zatrzymać cykl podwyżek stóp procentowych.
Żywność należy do artykułów, których ceny szybko rosną. Ale analitycy zwracają uwagę, ze ten  wzrost  w lipcu wyhamował na tle poprzednich miesięcy. Jednak zwykle latem te ceny spadały czego dziś nie obserwujemy.
Żywność należy do artykułów, których ceny szybko rosną. Ale analitycy zwracają uwagę, ze ten wzrost w lipcu wyhamował na tle poprzednich miesięcy. Jednak zwykle latem te ceny spadały czego dziś nie obserwujemy. Foto: shutterstock/Tupungato

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 r. wzrosły rdr o 15,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,5 proc. – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

Według szacunków analityków PKO BP inflacja bazowa wzrosła w lipcu do 9,2 proc. rdr (rok do roku)  z 9,1 proc. rdr w czerwcu br.

Eksperci największego banku w swoim komentarzu dodali, że wzrost cen żywności wyhamował na tle poprzednich miesięcy, ale nadal jest silniejszy niż wskazywałby wzorzec sezonowy.

Analitycy zwrócili też uwagę, że ceny paliw spadły o 2,6 proc. mdm (miesiąc do poprzedniego miesiąca), również zgodnie z odczytem flash, chociaż w mniejszej skali niż wskazywały dane rynkowe. Przy utrzymaniu bieżącego (ze środy 10 sierpnia) poziomu cen, sierpień pokazałby w paliwach ok. 6 proc. spadku mdm, co w zestawieniu z rosnącą bazą pomoże ograniczyć inflację w ujęciu rdr - wyjaśnili.

Dodali za GUS, że nośniki energii zdrożały o 1,6 mdm (flash: 1,3 proc. mdm). "W dalszym ciągu drożeje głównie opał, którego ceny wzrosły o 5 proc. mdm, słabiej niż w poprzednich miesiącach, kiedy wzrosty były dwucyfrowe" - zaznaczyli.

Co dalej z cenami?

Według PKO BP do końca 2022 r. inflacja będzie już spadać, ale jej finalny szczyt zobaczymy w lutym 2023 r. "Wysokość tego szczytu (obecnie szacujemy ok. 17 proc.) będzie głównie zależna od decyzji administracyjnych w kwestii zmian podatków i taryf" - wskazali analitycy banku.

Dodali, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowanie większą uwagę będzie przykładać do inflacji bazowej, która już w sierpniu/wrześniu powinna wejść w trwały trend spadkowy, co powinno pozwolić Radzie zatrzymać cykl podwyżek stóp już we wrześniu 2022.

Pr24.pl/PAP/PKJ