more_horiz
Gospodarka

Sprawdź, czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. UOKiK uruchomił specjalny kalkulator

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 11:15
UOKiK przygotował kalkulator finansowy umożliwiający sprawdzenie, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Kalkulator sprawdzi także m.in. ratę kredytu hipotecznego po zmianie jego oprocentowania.
Ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe lub zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu.
Ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe lub zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu.Foto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, spłacające raty kredytu mieszkaniowego, mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator finansowy, który wstępnie określi, komu przysługuje prawo do uzyskania pomocy.

Kalkulator wyliczyć może także orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, jak również środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie. Zainteresowani powinni wejść na stronę finanse.uokik.gov.pl.

Warto dokładnie zapoznać się z symulacją

- Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Przygotowaliśmy dodatkową opcję sprawdzenia, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnił, w sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zostaje zaciągnięty na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty - "warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać".UOKiK przypomina, że ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł).

Wniosek należy złożyć bezpośrednio w banku

W ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów oraz stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.


Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Pomocy indywidualnej w sprawach kredytu udziela Rzecznik Finansowy, a w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z Funduszu - Bank Gospodarstwa Krajowego.

PR24.pl, PAP, DoS