more_horiz
Gospodarka

PKO BP kontynuuje wymianę hrywien na złotówki. NBP cały czas wspiera Bank Narodowy Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 16:00
Obywatele Ukrainy do 10 września mogą wymienić w Polsce do 10 tys. hrywien na złotówki bez opłat za transakcję w wybranych placówkach PKO BP. Umożliwia to umowa między Narodowym Bankiem Polskim i Narodowym Bankiem Ukrainy. Wymiana odbywa się po oficjalnym, a nie kantorowym kursie, bez spreadu walutowego.
Wszystkie hrywny skupowane przez PKO BP zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu akcji odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy.
Wszystkie hrywny skupowane przez PKO BP zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu akcji odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy.Foto: pixabay.com

Obecnie możliwość wymiany oferuje 100 placówek PKO BP w całym kraju, ich lista dostępna jest na stronie internetowej banku w językach ukraińskim i polskim. Warunkiem wymiany jest okazanie ukraińskiego dowodu osobistego wydanego po 2016 roku lub paszportu.

Bezpłatna wymiana do 10 tysięcy hrywien na złotówki dla dorosłych obywateli Ukrainy potrwa do 10 września. Według danych Narodowego Banku Polskiego od momentu uruchomienia programu, czyli 25 marca, skorzystało z niego około 80 tysięcy osób, które wymieniły 681 milionów hrywien w placówkach PKO Banku Polskiego. To mniej więcej 93 miliony złotych.

Zgodnie z umową wszystkie hrywny skupowane przez PKO BP zostają sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który następnie odsprzedaje je Narodowemu Bankowi Ukrainy. Pierwsza transza została w pełni i w terminie opłacona przez ukraiński bank centralny pod koniec czerwca. Program zakłada odkup do 10 miliardów hrywien.

Polski bank centralny był pierwszym, który podpisał tego typu umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy - 18 marca bieżącego roku. Kolejne kraje skorzystały z rozwiązań opracowanych przez Polskę. Następnie w maju możliwość bezpłatnej wymiany hrywien uruchomiła Belgia. Aktualnie podobne umowy obowiązują między innymi na Litwie, w Niemczech czy we Włoszech.

Transakcje realizowane są od 25 marca.

Umowa zakłada odkup do 10 mld hrywien

Jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łącznie wartość wszystkich transakcji nie może przekroczyć 10 tys. hrywien. Placówki przyjmują wyłącznie banknoty o nominałach 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Pieniądze wypłacane są zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto.


Posłuchaj
00:38 NBP i PKO BP kontynuują wymianę hrywien na złotówki dla obywateli Ukrainy.mp3 NBP i PKO BP kontynuują wymianę hrywien na złotówki dla obywateli Ukrainy (IAR)

Wszystkie hrywny skupowane przez PKO BP zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu akcji odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy. Umowa zakłada odkup do 10 mld hrywien.

To niejedyne działania pomocowe polskiego banku centralnego od czasu inwazji Rosji na naszego sąsiada. NBP już 24 lutego wsparł płynność finansową Ukrainy poprzez udzielenie swapa walutowego do kwoty 4 mld zł. Z kolei 21 marca udostępnił Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową na parze dolar amerykański - hrywna do kwoty miliarda dolarów.
Swap walutowy oznacza sprzedaż jednej waluty za drugą z równoczesnym jej odkupem za tę samą walutę z inną datą dostawy. Kontrakty tego typu wykorzystywane są między innymi do zabezpieczenia płynności finansowej i ryzyka walutowego.Czasowo bezpłatne prowadzenie konta

Część banków komercyjnych w Polsce oferuje obywatelom Ukrainy czasowo bezpłatne prowadzenie konta, uproszczenie procedur, brak prowizji przy wypłatach gotówki z bankomatów lub przelewach na ukraińskie rachunki.

Pod koniec kwietnia Związek Banków Polskich opublikował prawno-bankowy przewodnik dla uchodźców z Ukrainy dostępny w ich języku. Publikację można pobrać ze strony internetowej ZBP. Opisuje między innymi najważniejsze zagadnienia związane z zakładaniem konta bankowego i bezpieczeństwem transakcji.

PR24.pl, IAR, DoS

REKLAMA