more_horiz
Gospodarka

TotalEnergies, mimo nacisków, pozostaje w Rosji. Francuski koncern sprzedaje paliwo rosyjskim siłom powietrznym

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2022 11:15
Mimo presji opinii publicznej koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji jako jedyna francuska grupa energetyczna. Sprzedaż akcji w spółce Terneftegaz, wydobywającej gaz ze złoża Termokarstowoje, nie oznacza rezygnacji z aktywności firmy w Rosji i zysków - pisze dziennik "Le Monde".
Mimo presji opinii publicznej koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji jako jedyna francuska grupa energetyczna.
Mimo presji opinii publicznej koncern TotalEnergies pozostaje w Rosji jako jedyna francuska grupa energetyczna.Foto: HJBC/Shutterstock

Gazeta ujawniła 24 sierpnia na podstawie śledztwa przeprowadzonego przez organizację pozarządową Global Witness i finansową bazę danych Refinitiv, że rosyjski koncern Novatek oraz grupa TotalEnergies, które eksploatują Termokarstowoje, sprzedają paliwo rosyjskim siłom powietrznym, w szczególności stacjonującym w bazach Morozowskaja i Malczewo.

Oskarżenia o śmierć kilkuset osób

Siły rosyjskie z tych baz oskarżane są przez organizacje Amnesty International i Human Rights Watch o ataki na ukraińską ludność cywilną, w tym o zbombardowanie teatru w Mariupolu 16 marca i śmierć kilkuset osób.

TotalEnergies poinformował w piątek, że jego kondensaty gazowe w zakładzie przetwórczym jego rosyjskiego partnera Novateka są przeznaczone wyłącznie na eksport.

TotalEnergies zapewniło, że przejęcie jego 49-proc. pakietu akcji Terneftegazu było planowane jeszcze przed ujawnieniem informacji przez "Le Monde".

Koncern dodał, że wysłał do władz rosyjskich wniosek o zatwierdzenie transakcji 8 sierpnia i że otrzymał na nią zgodę. Umowa sprzedaży została podpisana w piątek.Koncern nie zamierza rezygnować

"Le Monde" pisze, że TotalEnergies wydaje sprzeczne komunikaty.

Zarząd Novateku zarekomendował w czwartek wypłatę 2,27 mld euro dywidendy swoim akcjonariuszom dzięki zyskom odnotowanym w pierwszej połowie 2022 roku.

"Oznacza to zysk w wysokości 440 mln euro dla francuskiego koncernu, który nie zamierza z niego rezygnować" - pisze francuski dziennik.

PR24.pl, PAP, DoS