more_horiz
Gospodarka

Dodatek energetyczny 2022. Minister Moskwa: to najbardziej kompleksowe i najszersze rozwiązanie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 15:00
Sejm skierował rządowy projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw do pracy w komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych. - To najbardziej kompleksowe i najszersze rozwiązanie wspierające wszystkich odbiorców ciepła, których potencjalnie mogą dotknąć podwyżki w całej Unii Europejskiej - argumentowała w Sejmie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Anna Moskwa: to najbardziej kompleksowe i najszersze rozwiązanie wspierające wszystkich odbiorców ciepła, których potencjalnie mogą dotknąć podwyżki w całej Unii Europejskiej.
Anna Moskwa: to najbardziej kompleksowe i najszersze rozwiązanie wspierające wszystkich odbiorców ciepła, których potencjalnie mogą dotknąć podwyżki w całej Unii Europejskiej.Foto: @MKiS_GOV_PL/Twitter

Podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła, że przepisami ustawy zostaną objęci wszyscy użytkownicy ciepła i ciepłej wody, w tym 6,5 mln gospodarstw domowych. Dodała, że zapisy obejmują między innymi odbiorców ciepła systemowego - osoby mieszkające np. w blokach i uzyskujące ciepło od dostawcy zewnętrznego, który może wykorzystywać gaz, węgiel, biomasę czy źródła mieszane.

- Duzi dostawcy ciepła idą do Urzędu Regulacji Energetyki po nową taryfę i tutaj jest moment interwencji. Tutaj jest decyzja o blokadzie stawki i rekompensacie - powiedziała.

Anna Moskwa dodała, że rekompensata będzie wypłacana elektrociepłowniom z żądaniem, by natychmiastowo dokonać przeniesienia tej rekompensaty na odbiorców i zrewidować faktury, jeżeli już zostały wystawione. Wsparcie dla gospodarstwa domowego będzie wynosić od 1100 do nawet 3900 złotych. Najwyższe wsparcie ma dotyczyć odbiorców ciepła wytwarzanego z gazu.

W ustawie przewidziano też dodatki dla korzystających z innych niż węgiel źródeł ciepła - 3 tys., jeśli jest to pelet; 2 tys., gdy ogrzewa się olejem opałowym; 1 tys., kiedy jest to drewno i 500 złotych, kiedy jest to LPG.

Dodatek energetyczny 2022. Poprawki do projektu

Przewodniczący sejmowej komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości mówił o poprawkach, które zostaną wniesione przez jego klub do projektu ustawy.

Wyjaśnił, że jedna z nich ma związek z pojawiającymi się informacjami, iż do domków jednorodzinnych "meldują się różni kuzyni". - Jeden adres w domu, to będzie jedna możliwość dofinansowania - powiedział. Dodał, że inna poprawka wydłuża z 30 do 60 dni termin składania wniosków o dodatek węglowy.

Drugie czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw zaplanowano na 19.05. Głosowanie ma się odbyć w bloku, który rozpocznie się o 21.30.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Anna Moskwa w "Sygnałach dnia"

jp