Tegoroczne zbiory zbóż będą rekordowe. Warunki dla wzrostu upraw były sprzyjające
Żniwa już zakończono, a na polach pozostała jeszcze kukurydza - poinformował PAP dyrektor Izby Zbożowo-Paszowej Radosław Grzegorczyk. Szacuje, że w tym roku zbiory zbóż mogą być rekordowe, a ziarno jest dobrej jakości.
2022-09-10, 10:58
Jak mówił Radosław Grzegorczyk, zbiory zbóż podstawowych mogą być na poziomie 32-33 mln ton, a kukurydzy - co najmniej w granicach 7 mln ton. Zastrzegł jednak, że to szacunki, ale - jak dodał - warunki dla wzrostu upraw były sprzyjające.
Podkreślił, że ziarno jest dobrej jakości, zawiera więcej białka niż w poprzednich latach. Ponadto, żniwom nie przeszkadzały opady, więc zbiory są suche.
Mniej ziarna do sprzedaży
Według Izby Zbożowo-Paszowej, pomimo bardzo dobrych tegorocznych zbiorów, rolnicy w dalszym ciągu sprzedają małe ilości ziarna, wyrażając w ten sposób niezadowolenie z oferowanych cen. Na rynku pojawiają się nieliczne oferty sprzedaży ziarna z dostawą we wrześniu, nie ma zaś chętnych do sprzedaży zbóż z odbiorem w IV kwartale tego roku.
- Mniej ziarna do sprzedaży niż w poprzednich tygodniach oferują także firmy handlowe - poinformował Radosław Grzegorczyk.
REKLAMA
Dodał, że trwają zbiory kukurydzy na zielonkę. Z przekazanych przez niego informacji wynika, że prognozy pogody wskazujące na brak opadów w I dekadzie września wpłyną na szybsze dojrzewanie kukurydzy uprawianej na ziarno i niektórych regionach kukurydziane żniwa mogą się rozpocząć już w połowie września.
"Przewidujemy, iż pomimo zróżnicowanej kondycji plantacji i notowanym słabym uziarnieniem kolb na północnym-zachodzie kraju, gdzie brak opadów odcisnął największe piętno na stanie plantacji, tegoroczne zbiory kukurydzy w kraju mogą być ponownie bardzo wysokie za sprawą rekordowego areału uprawy kukurydzy na ziarno szacowanego na około 1,15 mln ha" - napisano w cotygodniowym biuletynie Izby.
Eksport jest w dalszym ciągu niewielki
Zdaniem ekspertów Izby, dużą niewiadomą będzie jednak podaż suchego ziarna kukurydzy na rynku; mogą bowiem wystąpić problemy z suszeniem ziarna w związku ze spodziewanymi brakami gazu i rekordowymi cenami.
W zależności od regionu kraju, obecnie pszenica konsumpcyjna ze zbiorów 2021-2022 r. z dostawą (według stanu na 30 sierpnia) kosztowała 1.450-1.540 zł/t, pszenica paszowa 1.400-1.480 zł/t, żyto konsumpcyjne 1.180-1.250 zł/t, żyto paszowe 1.100-1.200 zł/t, jęczmień paszowy 1.250-1.360 zł/t, pszenżyto 1.280-1.380 zł/t, owies paszowy 1.080-1.180 zł/t, kukurydza 1.380-1.460zł/t, a rzepak 2.750-2.900 zł/t.
REKLAMA
Jak podała Izba, w sierpniu eksport pszenicy drogą morską w ramach wcześniej zawartych kontraktów był spory i mógł wynieść 250 tys. ton. Słabszy był eksport kukurydzy.
Eksport zbóż "na kołach" do Niemiec jest w dalszym ciągu niewielki. Z ofert zakupu wystawianych przez kontrahentów niemieckich praktycznie zniknęły oferty zakupu żyta, pszenżyta i jęczmienia.
Rosja eksportuje po niskich cenach
Analitycy firmy Spark i Izby Zbożowo-Paszowej poinformowali, że obawy o globalne spowolnienie gospodarcze i silna konkurencja w eksporcie pszenicy ze strony krajów Basenu Morza Czarnego przeciwdziałają większemu odbiciu cen pszenicy na giełdzie w Chicago. W ostatni piątek pszenica w kontrakcie wrześniowym kosztowała 291,38 dolarów za tonę i była o 1,1 proc. droższa niż przed tygodniem.
Także na paryskiej giełdzie Matif - jak dodano - wzrost notowań ziarna hamowany jest przez eksport rosyjskiej pszenicy do Egiptu i Algierii po cenach znacznie niższych od zachodnioeuropejskich (ok. 300 dolarów za tonę). Osłabia to popyt na francuskie czy niemieckie ziarno.
REKLAMA
W ubiegły piątek cena pszenicy w kontrakcie wrześniowym wyniosła 323,75 euro/t i była o 2 proc. niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie grudniowym 2022 wzrosła o 0,3 proc. i wyniosła 320 euro/t.
Najwyższą cenę tego zboża odnotowano 15 maja br. - było to 438,25 euro/t. Tuż przed rosyjską agresją na Ukrainę pszenica kosztowała 294 euro/t.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA