Europa ogranicza zużycie energii. Zobacz, jakie rozwiązania wprowadzają kraje UE

Krótsza kąpiel pod prysznicem, ograniczenie prędkości samochodu i kary dla sklepikarzy za to, że nie zamykają drzwi - to niektóre propozycje, mające na celu oszczędzanie energii. Niektóre raporty szacują, że gdyby Europa była w stanie zmniejszyć zużycie gazu o 15 proc., byłaby w stanie poradzić sobie z zimą pomimo ograniczonych dostaw i gwałtownie rosnących cen energii. Jednak według analityka Grupy Eurasia, cel ten może wydawać się ambitny, zwłaszcza gdy zaczyna się sezon zimowy - pisze internetowy serwis telewizji CNBC.

2022-09-22, 10:00

Europa ogranicza zużycie energii. Zobacz, jakie rozwiązania wprowadzają kraje UE
Rządy Hiszpanii i Niemiec zadecydowały, że witryny sklepowe nie mogą być oświetlane w nocy.Foto: Rudchenko Liliia/Shutterstock

Komisja Europejska uzgodniła w lipcu dobrowolny cel ograniczenia zużycia gazu o 15 proc. do marca 2023 r. w porównaniu ze średnim zużyciem w latach 2016-2021. Aby sprostać tym wymogom, rządy poszczególnych państw przygotowały własne rekomendacje i zalecenia.

Francja

Prezydent Emmanuel Macron wezwał do zmniejszenia zużycia gazu o 10 proc. i ostrzegł, że wprowadzone zostaną obowiązkowe oszczędności energii, jeśli dobrowolne wysiłki okażą się niewystarczające. Import rosyjskiego gazu stanowi 15 proc. zużycia gazu we Francji, co sprawia, że jest ona mniej zależna od Rosji niż większość jej partnerów w UE.

  • Światła wieży Eiffla zgasną około godziny wcześniej, o 23:45.
  • Właściciele sklepów, którzy pozostawią otwarte drzwi klimatyzowanego sklepu, zostaną ukarani grzywną w wysokości 750 euro.
  • Reklamy podświetlane będą zakazane od 1:00 do 6:00.

Niemcy

Niemcy są najbardziej narażone na cięcia w dostawach gazu z Rosji. Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck wydał oświadczenie wprowadzające szereg środków, które weszły w życie 2 września w nadziei na zmniejszenie zużycia gazu o około 2 proc.

  • Budynki użyteczności publicznej są ogrzewane do maksymalnie 19°C.
  • Witryny sklepowe nie mogą być oświetlone w nocy.
  • Zakaz ogrzewania prywatnych basenów.

Austria

Austria jest również silnie uzależniona od rosyjskiego gazu, pozyskując w poprzednich latach ponad 80 proc. wolumenu z Moskwy. W zeszłym tygodniu austriacki departament ds. klimatu rozpoczął kampanię na rzecz oszczędzania energii pod nazwą "Misja 11" z następującymi zaleceniami:

REKLAMA

  • Jedź wolniej, aby oszczędzać energię - sugerowany limit prędkości 100 km/h.
  • Regularne rozmrażaj zamrażarkę.
  • Skróć czas korzystania z prysznica.

Hiszpania

Chociaż Hiszpania nie jest tak uzależniona od rosyjskiego gazu, jak inne państwa członkowskie UE, hiszpański parlament zgodził się na 8-proc. redukcję zużycia gazu.

  • Temperatura klimatyzacji w większości budynków użyteczności publicznej i przedsiębiorstw nie może być latem niższa niż 27°C. A zimą ogrzewanie nie powinno przekraczać 19°C.
  • Drzwi sklepów klimatyzowanych muszą być zamknięte.
  • Brak nocnego oświetlenia elewacji sklepów oraz pomników.

Finlandia

Chociaż 75 proc. dostaw gazu do Finlandii pochodziło z importu z Rosji, kraj ten nie jest tak podatny na kaprysy Moskwy. Gaz ziemny stanowi mniej niż 6 proc. całkowitego zużycia energii w Finlandii. W ostatnim tygodniu sierpnia Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia ogłosiło kampanię "O stopień niżej", której celem jest skłonienie Finów do zmniejszenia własnego zużycia energii poprzez:

  • Obniżenie temperatury w domach prywatnych.
  • Ograniczenia używania elektroniki oraz źródeł światła.
  • Ograniczenia czasu korzystania z prysznica do 5 minut.

Włochy

Włochy importowały w zeszłym roku blisko 40 proc. swojego gazu z Rosji. Z inicjatywy włoskiego Ministerstwa ds. Transformacji Ekologicznej, kraj dąży do zmniejszenia zużycia gazu o 7 proc. do marca.

  • Temperatura w budynkach przemysłowych obniżona o jeden stopień - do 17°C.
  • Temperatura w blokach mieszkalnych - 19°C.
  • Grzejniki należy wyłączać na co najmniej godzinę dziennie.

Czy to wystarczy?

Niektóre raporty szacują, że jeśli Europa zdoła zmniejszyć zużycie gazu o 15 proc. do marca 2023 r., region będzie w stanie poradzić sobie z zimą pomimo ograniczonych dostaw i gwałtownie rosnących cen energii.

REKLAMA

- Oszczędności w tym miesiącu już przekroczyły cel 15 proc. - powiedziała starszy strateg ds. strategii energetycznej z Goldman Sachs Samantha Dart.

Dodała, że szacunkowe zużycie gazu w północno-zachodniej Europie w sierpniu było 13 proc. poniżej średniej.

- Uważamy, że to więcej niż wystarczające oszczędności, aby przetrwać zimę bez przerw w dostawie prądu lub kryzysu grzewczego, zakładając, że utrzyma się przeciętny zimowy scenariusz pogodowy - podkreśliła Samantha Dart.

"Sytuacja może się stać poważna"

Jednak według innego analityka cel ten wydaje się ambitny, zwłaszcza gdy zaczyna się sezon zimowy. Według dyrektora Eurasia Group, Henninga Gloysteina, w tym okresie energia, jaką gospodarstwa domowe zużywają na ogrzewanie "znacznie przewyższa zapotrzebowanie przemysłu", które w większości krajów Europy spadło już o 20-30 proc.

REKLAMA

- Osiągnięcie celu redukcji o 15 proc. będzie trudne, ale nie niemożliwe - powiedział Henning Gloystein telewizji CNBC.

Dodał, że jeśli Europie uda się trwale ograniczyć popyt i uzyskać dostęp do alternatywnych dostaw gazu, można będzie uniknąć "poważnego racjonowania".

Ekspert dodał, że mroźna zima może utrudnić osiągnięcie potrzebnej redukcji popytu, ale także zwiększyć prawdopodobieństwo zakłóceń dostaw z Norwegii, gdzie platformy wiertnicze na Morzu Północnym muszą być ewakuowane podczas sztormów.

- Jeśli tylko jeden lub dwa z wymaganych środków nie zadziałają, sytuacja szybko może stać się dość poważna - zaznaczył.

REKLAMA

PR24.pl, CNBC, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej