more_horiz
Gospodarka

Polregio uruchamia videomaty. Na początek w Łodzi i Świnoujściu

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 12:46
Spółka Polregio uruchamia nowy kanał sprzedaży. Będzie to videomat z funkcją kasjera. Istotą tego rozwiązania będzie możliwość kontaktowania się z żywą osobą za pośrednictwem połączenia wideo. Polregio to największy w Polsce przewoźnik pod względem liczby obsłużonych pasażerów.
Funkcja e-kasjera będzie dostępna w godzinach od 6:00 do 22:00, czyli aż 16 godzin.
Funkcja e-kasjera będzie dostępna w godzinach od 6:00 do 22:00, czyli aż 16 godzin.Foto: POLREGIO/YouTube

Urządzenie łączy w sobie kilka funkcji. Można je wykorzystywać jako zwykły biletomat. Pasażerowie będą jednak mieli możliwość zakupu biletu także w inny sposób. Za pomocą specjalnego przycisku można wywołać połączenie z kasjerem.

Przedstawiciele spółki podkreślają, że nie jest to bot, ale prawdziwy pracownik. Może on wskazać najkorzystniejsze połączenie lub pomóc w znalezieniu przysługujących zniżek.

"Do kolejki bez kolejki"

Pomysłodawcy videomatu podkreślają, że jest innowacyjne na polskim rynku kolejowym rozwiązanie. To pierwsze urządzenie przeznaczone do sprzedaży biletów, za pomocą którego można nawiązać połączenie z konsultantem. Co więcej, mogą to także zrobić osoby, które mają na przykład problemy ze wzrokiem.

Jednocześnie Polregio rozpoczyna kampanię promującą videomaty. Jej hasło, to "do kolejki bez kolejki". Adresowana przede wszystkim do osób, które kupują bilety w ostatniej chwili. Spoty ukażą się w mediach internetowych, w telewizji oraz w radiu.

- Zainspirował nas tradycyjny biletomat. Gdyby połączyć jego funkcje z funkcjonalnością tradycyjnej kasy biletowej moglibyśmy uzyskać narzędzie, które będzie posiadało oczekiwane funkcjonalności - i tak narodził się pomysł videomatu z funkcją e-kasjera - mówi Adam Pawlik, członek zarządu - dyrektor handlowy spółki Polregio.

Na razie przewoźnik uruchamia pilotażowy program, aby sprawdzić, czy nowe urządzenia sprawdzają się. Dwa tego typu urządzenia zostały uruchomione na dworcu Łódź Widzew oraz na dworcu w Świnoujściu.

Zarząd firmy nie chce podać, jakie są koszty projektu. Wiadomo, że pilotaż potrwa pół roku i po tym czasie będą podjęte decyzje dotyczące przyszłości rozwiązania

Zachęta do zakupu biletu

- Funkcja e-kasjera będzie dostępna w godzinach od 6:00 do 22:00, czyli aż 16 godzin. Zakładamy, że ta dodatkowa funkcjonalność będzie stanowiła zachętę do zakupu biletu dla osób, które do tej pory nie były przekonane do korzystania z usług tradycyjnego biletomatu. Postanowiliśmy, że zrealizujemy ten pomysł w formie projektu pilotażowego, a już niebawem udostępnimy naszym klientom 10 takich urządzeń. W kolejnych miesiącach będziemy monitorować różnorakie wskaźniki tego projektu - dodaje Adam Pawlik.

Polregio, dawniej Przewozy Regionalne, to największy przewoźnik, biorąc pod uwagę liczbę przewiezionych podróżnych. Obsługuje głównie trasy lokalne i regionalne. W 2021 roku spółka przewiozła ponad 62 mln podróżnych, co dało jej ponad 25 proc. udziału w rynku przewozów pasażerskich. W 2019 i 2020 udział ten przekroczył 26 proc.

Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1.500 pociągów zamawianych przez urzędy marszałkowskie, które zatrzymują się na ponad 1.900 stacjach.

PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS