more_horiz
Gospodarka

Ropa naftowa tanieje. Nastroje na rynkach po zakończeniu zjazdu partii w Chinach nie najlepsze

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 09:35
Na rynkach ropy nowy tydzień handlu rozpoczyna się od kiepskich nastrojów. W Chinach zakończył się XX Zjazd Komunistycznej Partii Chin - z reelekcją Xi Jinpinga. Inwestorzy na razie analizują mieszane dane makro z chińskiej gospodarki - podają maklerzy.
Inwestorzy trawią mieszane dane z chińskiej gospodarki, które władze opublikowały z kilkudniowym opóźnieniem.
Inwestorzy "trawią" mieszane dane z chińskiej gospodarki, które władze opublikowały z kilkudniowym opóźnieniem.Foto: Shutterstock/orhan akkurt

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 84,11 dolarów, niżej o 1,11 proc.

Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 92,52 dolarów za baryłkę, w dół o 1,05 proc.

Inwestorzy "trawią" mieszane dane

Nastroje wokół Chin pogorszyły się na globalnych rynkach po zakończeniu XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Przywódca ChRL Xi Jinping pozostał przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) i naczelnym dowódcą chińskiej armii. Pierwszym wiceprzewodniczącym CKW pozostał blisko związany z Xi generał Zhang Youxia, dotychczasowy drugi wiceprzewodniczący. Zdaniem analityków ogłoszony w niedzielę nowy skład najwyższych organów KPCh pokazuje całkowitą dominację sekretarza generalnego Xi Jinpinga.

Xi popiera prowadzoną przez Chiny strategię "zero Covid", a to oznacza dalsze blokady w gospodarce w czasie walki z epidemią koronawirusa i spadek zapotrzebowania na towary, w tym m.in. ropę naftową.

Tymczasem inwestorzy "trawią" mieszane dane z chińskiej gospodarki, które władze opublikowały z kilkudniowym opóźnieniem.

"Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w III kwartale o 3,9 proc. rdr" - poinformowało w komunikacie biuro statystyczne.

Analitycy spodziewali się w III kwartale wzrostu PKB o 3,3 proc., po wzroście w II kwartale 0,4 proc.

Z kolei produkcja przemysłowa Chin w ujęciu rdr wzrosła we wrześniu o 6,3 proc. wobec zwyżki poprzednio o 4,2 proc. i prognoz zwyżki produkcji rdr o 4,8 proc. Sprzedaż detaliczna wzrosła zaś o 2,5 proc. rdr we wrześniu, po wzroście poprzednio o 5,4 proc. Oczekiwano wzrostu o 3,3 proc. rdr.

Sytuacja pozostanie niestabilna

Na razie na rynkach nasilają się obawy o podaż ropy naftowej podczas zbliżającej się zimy, bo wkrótce kraje sojuszu OPEC+ ograniczą dostawy surowca o 2 mln baryłek dziennie, a w grudniu państwa Unii Europejskiej wprowadzą ograniczenia dotyczące zakupu ropy z Rosji. Do tego na rynkach nie słabnie niepokój o możliwą recesję w globalnej gospodarce w reakcji na agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez banki centralne na świecie.

- Sytuacja na rynku ropy naftowej pozostanie niestabilna, ponieważ ryzyko recesji i zacieśnianie podaży surowca wzajemnie się równoważą - ocenia Gao Jian, analityk Shandong Zhaojin Futures Co.

- Rynek skupi się na razie na wskaźnikach zgodności cięć produkcji ropy w OPEC+ w listopadzie - dodaje.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS, kor