more_horiz
Gospodarka

Rosja otrzymuje nowe turbiny do gazociągów. Z pomocą przyszedł Iran

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 08:35
Iran podpisał z Rosją kontrakt na dostawę 40 turbin do gazociągów - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na izraelski dziennik "Times of Israel". Problem z turbinami tłoczącymi rosyjski gaz trwa od lipca tego roku.
Pierwsza turbina po pracach serwisowych cały czas pozostaje w Niemczech, ponieważ Rosja odmówiła jej przyjęcia.
Pierwsza turbina po pracach serwisowych cały czas pozostaje w Niemczech, ponieważ Rosja odmówiła jej przyjęcia.Foto: shutterstock/ Opsorman

- Obecnie 85 proc. obiektów i urządzeń potrzebnych dla przemysłu gazowego jest budowanych w kraju i w oparciu o ten potencjał podpisano niedawno kontrakt na eksport 40 irańskich turbin do Rosji - powiedział dyrektor generalny irańskiej firmy ds. inżynierii i rozwoju gazu Reza Noushadi.

Problem z turbinami tłoczącymi rosyjski gaz pojawił się po raz pierwszy w lipcu, gdy w czasie przerwy konserwacyjnej doszło do sporu między Zachodem, zwłaszcza rządem Niemiec a Rosją.

Chodziło o turbinę, która po pracach serwisowych, wykonywanych przez producenta (Siemens Energy) w Kanadzie, powróciła do Niemiec. Urządzenie miało trafić do Niemiec tymczasowo, lecz cały czas pozostaje w Muelheim an der Ruhr (Nadrenia-Północna Westfalia), ponieważ Rosja odmówiła przyjęcia turbiny.

PR24.pl, PAP, DoS