more_horiz
Gospodarka

"Wsparcie finansowe i wsparcie aktywności". Minister Maląg o filarach polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 12:00
- Młodemu pokoleniu musimy przede wszystkim pokazywać, że walczymy o Polskę. O wolną, niepodległą, silną, nowoczesną Polskę, ale budujemy ją na silnym fundamencie, który tworzyli nasi seniorzy - powiedziała minister Marlena Maląg podczas konferencji prasowej z okazji ogólnopolskiego Dnia Seniora w ZUS.
Minister Marlena Maląg w ZUS opowiedziała o programach rządowych skierowanych do seniorów.
Minister Marlena Maląg w ZUS opowiedziała o programach rządowych skierowanych do seniorów.Foto: ZUS

- Nasz polityka senioralna oparta jest na dwóch silnych filarach: wsparciu finansowym i wsparciu aktywności osób starszych. To wsparcie finansowe to między innymi godne waloryzacje. Nie groszowe. Taką politykę realizujemy od 2016 roku - powiedziała minister Maląg.

Minister zadeklarowała, że na stałe pozostaną programy 13 Emerytura i 14 Emerytura. Ministerstwo pracuje nad projektem ustawy, który określi jak będzie ona realizowana w przyszłym roku. Te trzy świadczenia to blisko 70 mld zł.

Na rok 2023 zaproponowano projekt ustawy, który wprowadza waloryzację kwotowo-procentową. Minimalny wzrost emerytury lub renty to 250 zł. Od 1 marca przyszłego roku minimalna emerytura będzie wynosiła około 1588 zł i 44 gr.

Ostateczny kształt waloryzacji będzie znany na w połowie lutego przyszłego roku, gdy GUS przedstawi wskaźnik średniorocznej inflacji i wskaźnik wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Ministerstwo szacuje, że na waloryzację przeznaczone zostanie blisko 42 mld zł.

Zmiany w polityce podatkowej, które zostały wprowadzone w tym roku: wprowadzenie 30 tys. kwoty wolnej od podatku, czy obniżenie stawki podatku dochodowego od 1 lipca, powoduje, że w portfelach seniorów pozostaje więcej środków.

Aktywność seniorów

Drugim filarem polityki senioralnej jest aktywność osób starszych, która daje każdemu, a seniorom szczególnie, poczucie zdrowia i bycia z drugim człowiekiem. Dlatego realizowane są programy Senior Plus, Aktywni Plus.

- Mamy aktualnie około 1100 domów i klubów seniora z programu Senior Plus i program będzie dalej realizowany. Program Aktywni Plus z budżetem 40 mln zł, skierowany do organizacji pozarządowych, również będzie realizowany w kolejnych latach – dodała minister Maląg.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ mib