more_horiz
Gospodarka

Oleju napędowego na pewno nie zabraknie. PIE: produkcja w polskich rafineriach największa od lat

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 10:27
Polska nie odnotowała dotąd niedoborów na rynku olejów napędowych, a produkcja oleju napędowego w polskich rafineriach jest największa od lat - zwrócił uwagę Polski Instytut Ekonomiczny. Jak zauważyli eksperci, ceny oleju napędowego na europejskich stacjach wzrosły o ponad 70 proc. rdr. Niskie zapasy oleju napędowego i ograniczone moce rafineryjne windowały ceny destylatów.
Mimo wzrostu cen na stacjach, koszt oleju napędowego dla polskich konsumentów był jednym z najniższych w UE.
Mimo wzrostu cen na stacjach, koszt oleju napędowego dla polskich konsumentów był jednym z najniższych w UE.Foto: Shutterstock/Nomad_Soul

Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego rozszerzenie unijnych sankcji na rosyjskie produkty naftowe na początku przyszłego roku bez ograniczenia zużycia może pogłębić kryzys na rynku olejów napędowych.

"Polska nie odnotowała dotychczas niedoborów - w 2022 r. została również największym eksporterem oleju napędowego do Ukrainy" - podkreślili analitycy Instytutu.

Większy eksport na Ukrainę

Produkcja oleju napędowego w polskich rafineriach jest największa od lat.

"W miesiącach styczeń-lipiec 2022 r. wzrosła o 14 proc. rdr do 8,2 mln ton" - zwrócili uwagę eksperci i dodali, że krajowe dostawy brutto, uwzględniające import, eksport i zapasy, zwiększyły się o ponad 5 proc. rdr.

"Mimo wzrostu cen na stacjach, koszt oleju dla polskich konsumentów (bez podatków) w połowie października wyniósł 1,66 euro/l i była to jedna z najniższych wartości w UE" - stwierdzono.

Dodano, że Polska zwiększyła eksport oleju napędowego na Ukrainę, stając się najważniejszym partnerem handlowym w tym sektorze.

W miesiącach styczeń-lipiec br. Polska dostarczyła ponad 430 tys. ton oleju napędowego na Ukrainę, dwukrotnie więcej niż druga w zestawieniu Bułgaria - wynika z danych przywołanych przez PIE.

"Łączny eksport polskich rafinerii (płockiej, gdańskiej i rafinerii ORLEN w litewskich Możejkach) był w okresie styczeń-wrzesień najwyższy w historii (554 tys. ton), 40 proc. wyższy niż w roku poprzednim i stanowił 54 proc. unijnego eksportu oleju napędowego do Ukrainy" - podano.

Malejące zapasy w UE

Jak zaznaczyli analitycy, europejskie zapasy oleju napędowego są najniższe od lat.

"Zapasy destylatów w regionie Amsterdam-Rotterdam-Antwerpia (ARA), który traktowany jest często jako punkt odniesienia dla Europy, podczas jednego tygodnia na początku października spadły o 10 proc." - przypomnieli.

Dodali, że na koniec września zapasy w UE wynosiły 360 mln baryłek - najmniej od 2004 r.

"Łącznie zapasy średnich destylatów w 16 europejskich krajach badanych przez fundację Euroilstock były we wrześniu o 11 proc. niższe rdr i o 13 proc. niższe niż w 2019 r." - wskazano w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

PR24.pl, IAR, PAP, DoS