more_horiz
Gospodarka

"Duża szansa dla polskiego biznesu". PIE: budowa elektrowni jądrowych to dodatkowe 1-2 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 07:17
Budowa i funkcjonowanie elektrowni jądrowych przełoży się na dodatkowe 1-2 proc. PKB polskiej gospodarki - ocenił Adam Juszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że ponad 50 proc. inwestycji realizowane ma być z pomocą naszych firm - to kontrakty nawet powyżej 100 mld zł.
Zdaniem eksperta PIE sześć działających reaktorów AP 1000 mogłoby zaspokoić ok. 30 proc. dzisiejszego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Zdaniem eksperta PIE sześć działających reaktorów AP 1000 mogłoby zaspokoić ok. 30 proc. dzisiejszego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną.Foto: Shutterstock/engel.ac

- Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała z kolei na Twitterze, że "USA przekazały wszystkie uzupełniające dokumenty i wyjaśnienia uzgodnione w czasie spotkania w Waszyngtonie".

"Komplet materiałów wraz z uchwałą został przekazany na RM. Kolejny etap to projektowanie" - dodała.

30 proc. rocznego zapotrzebowania

Adam Juszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że wybrany do polskiej elektrowni jądrowej AP 1000, to zaprojektowany przez amerykański Westinghouse reaktor lekkowodny ciśnieniowy (PWR) o mocy termicznej 3,4 GWt, "co przekłada się na blok o mocy elektrycznej ok 1,1-1,2 GWe".

Technologia AP 1000 została wykorzystana przy budowie elektrowni w USA oraz w Chinach - w tym ostatnim wypadku także w formie większej odmiany AP 1000 - reaktorów CAP1400 - przypomniał Adam Juszczak.

Zdaniem eksperta sześć działających reaktorów AP 1000 mogłoby zaspokoić ok. 30 proc. dzisiejszego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną i 20-25 proc. zapotrzebowania prognozowanego w 2043 r.

- Sama budowa i późniejsze funkcjonowanie elektrowni jądrowych przełoży się na dodatkowe 1-2 proc. PKB polskiej gospodarki - zaznaczył analityk.

Według niego energetyka jądrowa ma także pozytywny wpływ na zatrudnienie.

- Łączna kreacja miejsc pracy - bezpośrednia, pośrednia i indukowana - w Polsce może wynieść średniorocznie ok. 30 tys. w całym cyklu życia elektrowni - ocenił.

Centrum inżynieryjne Westinghouse

W ocenie analityka PIE budowa elektrowni jądrowych w Polsce "jest dużą szansą dla polskiego biznesu".

- Powyżej 50 proc. inwestycji realizowane ma być z pomocą polskich przedsiębiorstw, co przekłada się na kontrakty nawet powyżej 100 mld zł - stwierdził.

Adam Juszczak podkreślił, że mimo wysokich wymagań dotyczących bezpieczeństwa i konieczności uzyskania certyfikacji, kontrakty przy inwestycjach jądrowych, "to liczne korzyści m.in. w postaci długoterminowych zleceń (3-5 lat) i możliwości współpracy w przyszłości z innymi najbardziej wymagającymi sektorami, jak lotnictwo czy sektor kosmiczny".

Ekspert zaznaczył, że Westinghouse zapowiada budowę w Polsce centrum inżynieryjnego i zaopatrzeniowego, dzięki któremu Polska będzie mogła eksportować rozwiązania jądrowe dla innych projektów USA w regionie.

PR24.pl, IAR.PAP, DoS