"Duża szansa dla polskiego biznesu". PIE: budowa elektrowni jądrowych to dodatkowe 1-2 proc. PKB
Budowa i funkcjonowanie elektrowni jądrowych przełoży się na dodatkowe 1-2 proc. PKB polskiej gospodarki - ocenił Adam Juszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że ponad 50 proc. inwestycji realizowane ma być z pomocą naszych firm - to kontrakty nawet powyżej 100 mld zł.
2022-10-31, 07:17
- Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear - ogłosił premier Mateusz Morawiecki.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa napisała z kolei na Twitterze, że "USA przekazały wszystkie uzupełniające dokumenty i wyjaśnienia uzgodnione w czasie spotkania w Waszyngtonie".
"Komplet materiałów wraz z uchwałą został przekazany na RM. Kolejny etap to projektowanie" - dodała.
30 proc. rocznego zapotrzebowania
Adam Juszczak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że wybrany do polskiej elektrowni jądrowej AP 1000, to zaprojektowany przez amerykański Westinghouse reaktor lekkowodny ciśnieniowy (PWR) o mocy termicznej 3,4 GWt, "co przekłada się na blok o mocy elektrycznej ok 1,1-1,2 GWe".
REKLAMA
- Technologia AP 1000 została wykorzystana przy budowie elektrowni w USA oraz w Chinach - w tym ostatnim wypadku także w formie większej odmiany AP 1000 - reaktorów CAP1400 - przypomniał Adam Juszczak.
Zdaniem eksperta sześć działających reaktorów AP 1000 mogłoby zaspokoić ok. 30 proc. dzisiejszego rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną i 20-25 proc. zapotrzebowania prognozowanego w 2043 r.
- Sama budowa i późniejsze funkcjonowanie elektrowni jądrowych przełoży się na dodatkowe 1-2 proc. PKB polskiej gospodarki - zaznaczył analityk.
Według niego energetyka jądrowa ma także pozytywny wpływ na zatrudnienie.
REKLAMA
- Łączna kreacja miejsc pracy - bezpośrednia, pośrednia i indukowana - w Polsce może wynieść średniorocznie ok. 30 tys. w całym cyklu życia elektrowni - ocenił.
Centrum inżynieryjne Westinghouse
W ocenie analityka PIE budowa elektrowni jądrowych w Polsce "jest dużą szansą dla polskiego biznesu".
- Powyżej 50 proc. inwestycji realizowane ma być z pomocą polskich przedsiębiorstw, co przekłada się na kontrakty nawet powyżej 100 mld zł - stwierdził.
Adam Juszczak podkreślił, że mimo wysokich wymagań dotyczących bezpieczeństwa i konieczności uzyskania certyfikacji, kontrakty przy inwestycjach jądrowych, "to liczne korzyści m.in. w postaci długoterminowych zleceń (3-5 lat) i możliwości współpracy w przyszłości z innymi najbardziej wymagającymi sektorami, jak lotnictwo czy sektor kosmiczny".
REKLAMA
Ekspert zaznaczył, że Westinghouse zapowiada budowę w Polsce centrum inżynieryjnego i zaopatrzeniowego, dzięki któremu Polska będzie mogła eksportować rozwiązania jądrowe dla innych projektów USA w regionie.
PR24.pl, IAR.PAP, DoS
REKLAMA