Sąd zarejestrował połączenie PKN ORLEN i PGNiG. Powstał największy w regionie koncern multienergetyczny

2022-11-02, 08:38

Sąd zarejestrował połączenie PKN ORLEN i PGNiG. Powstał największy w regionie koncern multienergetyczny
Prezes PKN Orlen mówił o sile stworzonego koncernu multienergetycznego. Foto: shutterstock.com/Karolis Kavolelis

Połączenie przeprowadzone zostało poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG S.A., obejmującego wszystkie prawa i obowiązki (aktywa i pasywa), na PKN Orlen S.A. przy jednoczesnym podwyższeniu kapitału zakładowego spółki przejmującej w drodze emisji akcji połączeniowych. Akcje połączeniowe zostaną wydane akcjonariuszom PGNiG S.A.

Połączenie Orlenu z PGNiG i Lotosem pozwolą na stworzenie największego w kraju i regionie koncernu multienergetycznego.

Prezes PKN ORLEN Daniel Obajtek poinformował we wpisie na Twitterze o połączeniu jego firmy ze spółką Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

"Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie. Stworzyliśmy potencjał do realizacji wielomiliardowych inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo i niezależność energetyczną Europy Środkowej"- napisał Daniel Obajtek.

O 10-tej ma się odbyć konferencja poświęcona działaniom związanym z ostatnim etapem budowy koncernu multienergetycznego.

W ubiegłym miesiącu prezes Orlenu Daniel Obajtek w rozmowie z IAR powiedział, że w jego ocenie fuzja z PGNiG jest konieczna, z uwagi na koncentrację innych przedsiębiorstw z sektorów paliwowych, gazowych i energetycznych w Europie. Jako przykład podał hiszpańskiego Repsola oraz włoskiego Eni. Zdaniem zarządu Orlenu dużemu koncernowi będzie łatwiej negocjować warunki współpracy z innymi firmami międzynarodowymi czy ceny surowców energetycznych.

25 października bieżącego roku Orlen, PGNiG i organizacje związkowe podpisały porozumienie w sprawie gwarancji zatrudnienia dla pracowników przez najbliższe cztery lata. Dokument zakłada również dwuletni okres niezmienności dotychczasowych warunków pracy i płacy w PGNiG na niekorzyść pracownika, w tym także miejsca świadczenia pracy. Szef Orlenu Daniel Obajtek mówił, że koncern od początku procesu fuzji "poważnie traktuje stronę społeczną". Dodał, że pracownicy PGNiG są w pełni zabezpieczeni.

- Łączymy zdrowe oraz silne spółki, a nie reformujemy upadłe, które oszczędności mają tylko i wyłącznie z redukcji kadry. My nie mamy takiego zamiaru, wręcz chcemy ją rozszerzać zdecydowanie - wytłumaczył Daniel Obajtek.

Na początku ubiegłego miesiąca, 10 października akcjonariusze PGNiG przegłosowali połączenie z Orlenem podczas Walnego Nadzwyczajnego Zgromadzenia. Za było 99,99 procent głosów, które reprezentowały 85,83 procent akcjonariuszy.

Po raz ostatni akcjami PGNiG na warszawskiej giełdzie inwestorzy mogli handlować w piątek 28 października. W poniedziałek (31.10) ich obrót został zawieszony.

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował w marcu br., że cztery połączone firmy, czyli PKN Orlen z Energą oraz z Lotosem i PGNiG będą miały, jako nowy podmiot, około 78 mld zł łącznej kapitalizacji, 200 mld zł przychodów rocznie oraz zysk EBITDA na poziomie 20 mld zł. Dodał wtedy, że państwo obejmie blisko 50-proc. udział w takim koncernie.

Rośnie też rating

Tymczasem agencja Moody’s Investors Service podniosła rating PKN Orlen do najwyższej w historii spółki oceny na poziomie A3. Spółka podkreśla, że to efekt skutecznie realizowanych procesów przejęć i mocnych fundamentów finansowych Grupy Orlen.

- Najwyższa w historii PKN ORLEN ocena ratingowa przyznana przez Agencję Moody’s potwierdza, że przyjęliśmy właściwy kierunek rozwoju naszego biznesu i zgodnie ze strategią realizujemy przyjęte cele. Finalizując z sukcesem procesy akwizycyjne skutecznie budujemy jeden, silny koncern multienergetyczny, odporny na wahania rynkowe - powiedział cytowany w komunikacie prezes spółki Daniel Obajtek.

W ocenie PKN Orlen wysoka ocena przyznana przez Agencję Moody’s odzwierciedla znaczenie połączonej Grupy dla bezpieczeństwa energetycznego Polski poprzez integrację działalności w strategicznych obszarach ropy i gazu.

"Agencja wskazuje także na zwiększenie w wyniku połączenia z PGNiG możliwości finansowych koncernu, co pozwoli na realizację dużych inwestycji, w szczególności w odnawialne źródła energii, a tym samym zagwarantuje jego dalszy dynamiczny rozwój" - podkreślono w komunikacie.

Spółka dodała, że wzmacnia wszystkie obszary działalności nie tylko poprzez realizowane procesy fuzji i przejęć, ale także inwestycje w zwiększanie kompetencji wszystkich spółek w Grupie. PKN Orlen przypomniał, że w pierwszym półroczu wydał na inwestycje 6,3 miliardów złotych. Do końca roku Koncern planuje przeznaczyć na nie łącznie 15,2 miliarda złotych.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib /pp


Polecane

Wróć do strony głównej