more_horiz
Gospodarka

KE zbyt wolno reaguje na kryzys energetyczny? Rada Europejska traci cierpliwość

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 10:18
Przewodniczący Rady Europejskiej znowu ponagla Komisję Europejską i jej przewodniczącą w sprawie limitów cenowych na gaz. Charles Michel wysłał list do Ursuli von der Leyen apelując o jak najszybsze przedstawienie propozycji przepisów. List, o którym wczoraj jako pierwszy napisał portal Politico, widziała także brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Rada Europejska wzywa komisję Europejską do podjęcia działań w trybie pilnym, jesli chodzi o wprowadzenie tymczasowego korytarza cenowego dla gazu ziemnego.
Rada Europejska wzywa komisję Europejską do podjęcia działań w trybie pilnym, jesli chodzi o wprowadzenie tymczasowego korytarza cenowego dla gazu ziemnego.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

Nie pierwszy raz szef Rady Europejskiej wzywa Komisję do przedstawienia propozycji legislacyjnych. Charles Michel naciskał w tej sprawie również przed unijnym szczytem w ubiegłym miesiącu. Teraz, w liście do Ursuli von der Leyen, przypomniał ustalenia europejskich przywódców, którzy uznali, że potrzebne są pilne decyzje.

Przewodniczący Rady oczekuje, że Komisja nie tylko przedstawi propozycje dotyczące tymczasowego korytarza cenowego na gaz jeszcze przed 24 listopada, czyli spotkaniem ministrów do spraw energii unijnych krajów.

- Byłbym bardzo zobowiązany, gdyby zechciała się Pani podzielić ze mną oczekiwanym harmonogramem działań - podkreślił Charles Michel.

List został wysłany w poniedziałek, a właśnie w poniedziałek Komisja Europejska poinformowała unijne kraje, że wprowadzenie limitu cen gazu jest ryzykowne i prawie niewykonalne, bo wpłynęłoby to na długoterminowe kontrakty i bezpieczeństwo dostaw.


PR24.pl, IAR, DoS