more_horiz
Gospodarka

Innowacje w polskiej energetyce. Obajtek o sile rozwoju Orlenu

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 16:35
W naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej w Głąbowie, w gminie Ryn (Warmińsko-mazurskie) na temat inwestycji Grupy Orlen w biopaliwa nowej generacji.
Potencjał wytwarzania biogazu w Polsce sięga kilku miliardów metrów sześciennych rocznie. Orlen chce zająć pozycję lidera na tym rynku.
Potencjał wytwarzania biogazu w Polsce sięga kilku miliardów metrów sześciennych rocznie. Orlen chce zająć pozycję lidera na tym rynku.Foto: PAP

Prezes PKN Orlen przypomniał, że zbudowany poprzez przejęcia przez tę spółkę Grupy Energa, Grupy Lotos i PGNiG koncern multienergetyczny ma przede wszystkim inwestować, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo paliwowo-energetyczno-gazowe Polski.

- Patrząc na cały proces inwestycyjny, nasza strategia nie może być oderwana od rozwoju naszego kraju gospodarczo. To jest tak duży koncern, że strategia koncernu i wydatki na inwestycje będą miały wpływ również na naszą gospodarkę. Dlatego zbudowaliśmy taki koncern - oświadczył Daniel Obajtek.

Posłuchaj

00:22 x1 Na Mazurach powstanie pierwsza w Polsce ekologiczna biogazownia.mp3 Na Mazurach powstanie pierwsza w Polsce ekologiczna biogazownia (IAR)

"Musimy wykorzystać potencjał rolniczy"

Szef koncernu podkreślił jednocześnie, że oprócz przedsięwzięć w dużych ośrodkach w naszym kraju, a także za granicą, stworzony wokół PKN Orlen koncern multienergetyczny musi patrzeć na inwestycje także w Polsce lokalnej.

- Te inwestycje muszą napędzać inne gałęzie gospodarki - zaznaczył.

Jak ocenił, w przypadku biometanowni przedsięwzięcia te zmniejszą nam ilość kupowanego z czasem gazu.

- Musimy wykorzystać ten potencjał rolniczy, by gwarantować nasze bezpieczeństwo, byśmy zdecydowanie większe ilości produkowali biometanu w Polsce, byśmy zasilali nasze sieci biometanem - stwierdził prezes PKN Orlen.

Posłuchaj

00:24 x2 Na Mazurach powstanie pierwsza w Polsce ekologiczna biogazownia.mp3 Na Mazurach powstanie pierwsza w Polsce ekologiczna biogazownia (IAR)

Dodatkowa linia biznesowa

Daniel Obajtek ocenił jednocześnie, iż tego typu inwestycje, to również pomoc rolnictwu, dodatkowa linia biznesowa dla rolnictwa.

- Dlatego w naszej strategii bardzo mocno ujmiemy kwestie biogazowni i biometanowni - zapowiedział prezes PKN Orlen.

Orlen Południe z Grupy Orlen w styczniu 2021 r. informował, że spółka ta kupiła dwie działki w Głąbowie w gminie Ryn o powierzchni 1,36 ha i 0,23 ha i przejęła rozpoczętą tam budowę biogazowni rolniczej - zapowiedziano wówczas kontynuację w kierunku biometanowni produkującej ok. 7 mln m3 biogazu rocznie.

Orlen Południe informował wcześniej, że planuje rozbudować obiekt do mocy ok. 3 MWe. Spółka informowała, że zakończenie inwestycji planowane jest właśnie na koniec 2022 r.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS