more_horiz
Gospodarka

4,5 GW energii ze źródeł nisko i zero emisyjnych. Orlen inwestuje w gaz, atom i paliwa alternatywne

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 09:05
Do 2030 r. ze źródeł nisko i zero emisyjnych Orlen chce uzyskać 4,5 GW energii. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że w I kwartale tego roku Grupa Orlen miała aktywa energetyczne o mocy 3,4 GW, w tym 649 MW energii z OZE. Orlen przygotowuje się także do transformacji w paliwach.
Liczba małych reaktorów jądrowych zależy od tego, jak będzie wyglądał bilans PKN Orlen po połączeniu z PGNiG i Grupą Lotos.
Liczba małych reaktorów jądrowych zależy od tego, jak będzie wyglądał bilans PKN Orlen po połączeniu z PGNiG i Grupą Lotos.Foto: PKN Orlen

- Do 2030 r. wydamy na energetykę zero i nisko emisyjną 47 mld zł. Już teraz stawiamy na intensywny rozwój naszych aktywów, tylko w tym roku nakłady inwestycyjne wyniosą ponad 15 mld zł. Od początku mówiłem, że nie podpisuję listów intencyjnych tylko realizuję ważne projekty - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zaznaczył, że Orlen bardzo mocno inwestuje w energetykę zero emisyjną: fotowoltaikę, i w farmy na morzu.

- Liczymy też na szybką liberalizację ustawy 10H, bo nasza strategia zakłada realizację zdywersyfikowanego portfela inwestycji w OZE - dodał.

Orlen ubiega się też o następne koncesje

- Mamy już 10 farm na lądzie o mocy 353 MW, inwestujemy też w offshore, przygotowujemy się, jako pierwsza polska spółka do uruchomienia inwestycji o mocy do 1200 MW na Bałtyku. Rozpocznie ona pracę już w 2026 r. - zapewnił Daniel Obajtek.

Dodał, że Orlen już kontraktuje elementy do farmy, która powstanie na Bałtyku, a także ubiega się też o następne koncesje.

- Obecnie do pozyskania jest 11 koncesji i to są koncesje o łącznej mocy 10,5 GW. Oczywiście chcielibyśmy tych koncesji pozyskać jak najwięcej, ale to jest już kwestia konkurencyjności i czekamy na rozstrzygnięcie postępowania koncesyjnego. Sądzę, że może ono niebawem nastąpić - ocenił prezes PKN Orlen.Jego zdaniem zero emisyjna energetyka nie może funkcjonować bez wsparcia energetyki niskoemisyjnej, czyli gazowej. Orlen ma już dwie elektrownie w technologii parowo-gazowej we Włocławku i w Płocku.

- To nie wszystko, realizujemy kolejne projekty. W przypadku elektrowni gazowej w Ostrołęce, jak i w Grudziądzu, już mamy wybrane firmy do realizacji tych inwestycji. Analizujemy następny projekt elektrowni gazowej w Gdańsku - przypomniał Daniel Obajtek.

Kilkanaście reaktorów o mocy 300 MW każdy

Orlen pracuje również nad projektami mikro i małych reaktorów jądrowych SMR i MMR.

- Mamy podpisaną umowę z Synthos Green Energy i pozyskaliśmy na wyłączność w Polsce technologię firmy GE Hitachi. Firma ta wybudowała ponad 60 reaktorów atomowych na świecie. Od początku zależało nam na pozyskaniu doświadczonego i sprawdzonego partnera, bo on gwarantuje szybkie i sprawne przeprowadzenie inwestycji - podkreślił Daniel Obajtek.

Dodał, że Orlen Synthos Green Energy prowadzi teraz analizy.

- Liczba reaktorów zależy od tego, jak będzie wyglądał nasz bilans po połączeniu z PGNiG i Grupą Lotos. Możliwa jest budowa kilku, a może nawet kilkunastu reaktorów o mocy 300 MW każdy. Energię chcielibyśmy wykorzystać nie tylko na potrzeby zakładów produkcyjnych, ale też zasilić polską sieć - zaznaczył.


Według prezesa Orlenu pierwszy SMR może powstać przed 2030 r. W jego ocenie realizacja wszystkich planów dotyczących rozwoju energetyki jądrowej w Polsce będzie zaspokajała rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną.

- Nasze inwestycje są uzupełniające do projektu dużej elektrowni atomowej, bo w Polsce jest miejsce i na SMR-y i na MMR-y, jak też na "duży atom" - zaznaczył prezes PKN Orlen.

Inwestycje w rozwój paliw alternatywnych

Według szefa koncernu, niedawne uwzględnienie przez Parlament Europejski w transformacji energetycznej Unii Europejskiej energetyki opartej o źródła gazowe i atom może ułatwić finansowanie takich projektów inwestycyjnych.

- Ta decyzja, jeśli przejdzie całą ścieżkę legislacyjną, otworzy drogę do pozyskania różnych modeli finansowania. Dla inwestorów to będzie sygnał, że ta technologia jest akceptowana, że nie będzie za bardzo obciążona różnymi kwestiami regulacyjnymi, które mogłyby ograniczać stopę zwrotu z tej inwestycji - stwierdził Daniel Obajtek.


Zwrócił uwagę, że transformacja energetyczna obejmuje też rynek paliw.

- Inwestujemy w rozwój paliw alternatywnych. Jeden hub wodorowy już działa, kolejne projekty są w realizacji. Pracuje już hub w Orlen Południe w Trzebini, drugi powstaje we Włocławku. Przygotowujemy się też do inwestycji w Płocku. Inwestujemy też w infrastrukturę ładowania, ze 100 stacji wodorowych, które mają działać do 2030 roku, 57 ma powstać w Polsce, 28 na Słowacji i 26 w Czechach - powiedział.

PR24.pl, PAP, DoS