more_horiz
Gospodarka

Zarzuty opozycji pod adresem Orlenu ws. cen paliw. Jest odpowiedź koncernu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 09:27
Politycy opozycji publicznie podkreślili fakt, że koszt baryłki ropy w ostatnim czasie wyraźnie spadł, a ceny paliw na stacjach utrzymują się na wysokim poziomie. Zarzut padł pod adresem Orlenu - czytamy w serwisie tvp.info. "Ceny paliw w Europie ustalane są w oparciu o notowania paliw gotowych na giełdzie ARA, a nie o notowania ropy" - odpowiedziała spółka.
PKN Orlen: paliwo w Polsce od wielu miesięcy pozostaje najtańsze w całej Unii Europejskiej i jest zdecydowanie tańsze niż w krajach naszego regionu o podobnej zamożności.
PKN Orlen: paliwo w Polsce od wielu miesięcy pozostaje najtańsze w całej Unii Europejskiej i jest zdecydowanie tańsze niż w krajach naszego regionu o podobnej zamożności.Foto: Shutterstock/Fotokon

"24 lutego baryłka ropy kosztowała 98,5 USD, przy kursie 4,12. Litr ON = 5,62 zł. Dzisiaj baryłka 84,6, przy kursie 4,54, litr ON = 7,92. Obajtek bredzi coś o 'efektach synergii zrealizowanych fuzji' i biometanie. To tylko finansowanie PiS, żadna ekonomia" - cytuje wpis na Twitterze Dariusza Jońskiego z Platformy Obywatelskiej serwis tvp.info.

Dodaje, że podobne zarzuty formułowali w sieci zwolennicy opozycji.

"Baryłka ropy staniała, a litr ON podrożał o 40 proc." - podkreślają.

Notowania paliw gotowych

Do sprawy odniesiono się na oficjalnym profilu PKN Orlen na Twitterze. Podkreślono, że ceny paliw w Europie ustalane są na podstawie notowań paliw gotowych na giełdzie ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia), a nie notowań ropy.

"Od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie notowania te z uwzględnieniem kursu dolara wzrosły dla diesla o blisko 40 proc., co znajduje odzwierciedlenie w cenach paliw w Europie" - dodaje koncern.

Paliwo najtańsze w całej UE

W kolejnym z wpisów przypomniano również, że "paliwo w Polsce od wielu miesięcy pozostaje najtańsze w całej Unii Europejskiej i jest zdecydowanie tańsze niż w krajach naszego regionu o podobnej zamożności".

Po inwazji Rosji na Ukrainę w Europie wzrosła inflacja, ceny energii i paliwa. O tym, co wpływa na ostateczne koszty benzyny, wielokrotnie mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek.

PR24.pl, tvp.info, DoS, kor