Rosną ceny surowców na rynkach. Chiny powoli likwidują ograniczenia spowodowane COVID-19
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną w czasie, gdy Chiny poczyniły większe postępy w kierunku ponownego otwarcia gospodarki, kraje OPEC+ utrzymały produkcję ropy na stabilnym poziomie, a w UE zaczęły obowiązywać sankcje na rosyjską ropę.
2022-12-05, 11:11
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 80,41 USD, wyżej o 0,54 proc. Brent na ICE w dostawach na II wyceniana jest po 86,01 USD za baryłkę, wyżej o 0,51 proc.
Inwestorzy spodziewają się wzrostu popytu na paliwa w Chinach w związku z działaniami chińskich władz w kierunku ponownego otwarcia gospodarki po ograniczeniach covidowych.
W czasie tego weekendu w kluczowych chińskich ośrodkach miejskich, w tym w Szanghaju, ogłoszono dalsze złagodzenie ograniczeń covidowych.
Z kolei kraje z OPEC+, w tym Rosja, zdecydowały w niedzielę podczas internetowego 20-minutowego spotkania o utrzymaniu produkcji ropy przez kartel i jego sojuszników na dotychczasowym poziomie.
Grupa złożona z 23 krajów na swoim spotkaniu w październiku zdecydowała o cięciu dostaw od 1 listopada o 2 mln baryłek dziennie. Na razie pełny wpływ tej obniżki na rynki trudno ocenić w obliczu dużych wahań cen notowanych ostatnio na rynkach ropy.
Tymczasem Rada UE poinformowała w sobotę oficjalnie o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 USD za baryłkę. Krok ten ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu.
W poniedziałek w UE wszedł w życie zakaz importu rosyjskiej ropy drogą morską.
Rynek gazu
W holenderskim hubie TTF ceny kontraktów na dostawę gazu ziemnego w styczniu rosną w poniedziałek rano o 7,7 proc., do 146,0 euro za MWh.
W poniedziałek około godz. 8.45 w holenderskim hubie TTF ceny gazu w kontraktach styczniowych rosną o 7,7 proc., do 146,0 euro za MWh. Z kolei gaz ziemny z dostawą w lutym drożeje o 8,28 proc., do 148,6 euro za MWh.
W piątek na zamknięciu kontrakty styczniowe były wyceniane na 135,6 euro za MWh, a kontrakty lutowe na 137,2 euro za MWh.
W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., za gaz w holenderskim hubie TTF płacono ponad 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu tego roku, notowania przekraczały 349 euro za MWh.
Rynek miedzi
Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje w związku z optymizmem związanym z ponownym otwieraniem gospodarki Chin. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie jest wyceniany wyżej o 1,2 proc. wobec 8.450,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji.
Na Comex miedź kosztuje 3,8640 USD za funt i zwyżkuje o 0,35 proc.
Inwestorzy na rynkach obstawiają dalsze ponowne otwieranie gospodarki Chin po blokadach i ograniczeniach covidowych. Chińskie władze złagodziły bowiem wymagania dotyczące testów covidowych w głównych miastach w ten weekend, m.in. w Szanghaju i Hamgzhou.
Wydaje się, że władze w Pekinie planują stopniowe odchodzenie do stosowanej do tej pory surowej strategii "Zero tolerancji dla Covid" po tym, jak w kraju doszło do publicznych protestów.
Działania chińskich władz mogą wpłynąć w 2023 r. na ożywienie popytu na towary, w tym metale przemysłowe.
"Rosnące oczekiwania co do zmiany chińskiej strategii Zero Covid wywołały wzrosty notowań na rynkach towarowych" - napisali w rynkowej nocie analitycy Bank of Australia & New Zealand Banking Group Ltd.
Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zwyżkowała o 114 USD i kosztowała 8.450,00 USD za tonę.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA