more_horiz
Gospodarka

Dolny Śląsk odzyskał połączenie kolejowe. To efekt walki z wykluczeniem komunikacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 15:40
Pociągi pasażerskie ponownie będą dojeżdżać do Chocianowa na Dolnym Śląsku. We wtorek otwarto zrewitalizowaną linię kolejową do tego miasta. Wykluczenie komunikacyjne to jeden z większych problemów dotykających mieszkańców naszego kraju – mówiła na uroczystości marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na uroczystości przywrócenia połączenia kolejowego na Dolnym śląsku.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na uroczystości przywrócenia połączenia kolejowego na Dolnym śląsku.Foto: ministerstwo infrastruktury/twitter

Połączenia pasażerskie do Chocianowa zostaną wznowione po 22 latach. To efekt przejmowania i rewitalizacji przez samorząd województwa dolnośląskiego linii kolejowych w regionie. Pierwsze połączenia do Chocianowa znajdą się w nowym rozkładzie, który zacznie obowiązywać od 11 grudnia.

Marszałek Sejmu, która jest posłanką z woj. dolnośląskiego, uczestniczyła we wtorek w Chocianowie w otwarciu zrewitalizowanej linii kolejowej. Podkreśliła, że wykluczenie komunikacyjne to jeden z większych problemów dotykających mieszkańców Polski.

- Uruchomienie linii kolejowej do Chocianowa to nie tylko walka z wykluczeniem komunikacyjnym, ale także rozwój gospodarczy i przykład bardzo dobrej współpracy pomiędzy rządem, samorządem województwa oraz spółkami kolejowymi – mówiła wicemarszałek Witek.

Dodała, że projekt rewitalizacji linii kolejowych realizowany przez samorząd województwa dolnośląskiego jest wyjątkowy w skali kraju.

-Dziękuje za projekty, które pozwalają zmniejszać wykluczenie komunikacyjne – mówiła Elżbieta Witek.

Pomysł na przywrócenie połączeń

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski wskazał na współpracę rządu z samorządem, której efektem jest przejmowanie i rewitalizacja linii kolejowych na Dolnym Śląsku.

- To nasz pomysł na rozwój cywilizacyjny Dolnego Śląska. Założyliśmy sobie, że przejmiemy 22 odcinki szlaków kolejowych o łącznej długości 400 kilometrów  – mówił Przybylski podkreślają, że do tej pory samorząd przejął 20 odcinków kolejowych tras w regionie.

Dodał, że do rozwoju poszczególnych obszarów województwa niezbędna jest rozbudowa infrastruktury kolejowej i drogowej. Marszałek podkreślił, że na rozwój kolei na Dolny Śląsku będą przeznaczane m.in. środki unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Kolej jest optymalnym środkiem transportu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel podkreślił, że transport kolejowy jest najbezpieczniejszymi i najbardziej ekologicznym środkiem transportu.

- Mamy nowoczesny tabor i infrastrukturę i staramy się rozwijać połączenia kolejowe – mówił Andrzej Bittel.

Po konferencji prasowej dotyczącej rewitalizacji linii kolejowej do Chocianowa, marszałek Witek wzięła udział w mikołajkowym spotkani z dziećmi i młodzieżą, które odbyło przed dworcem kolejowym.


PR24/PAP/sw