Szansa na wielopokoleniową sukcesję dla firm rodzinnych. Buda: wyraz dojrzałego podejścia do ochrony majątku

2022-12-15, 08:25

Szansa na wielopokoleniową sukcesję dla firm rodzinnych. Buda: wyraz dojrzałego podejścia do ochrony majątku
Firmy rodzinne są ważną częścią polskiej gospodarki. Ustawa pozwoli chronić jej majątek oraz zabezpieczyć przed problemami w przypadku braku porozumienia w rodzinie.Foto: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Z takich rozwiązań korzystają największe światowe firmy rodzinne. Czas na rodzime przedsiębiorstwa - powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do ustawy o fundacji rodzinnej. Dodał, że rząd chce zachęcić przedsiębiorców do planowania wielopokoleniowej sukcesji firm.

Szef resortu rozwoju i technologii odniósł się do przyjętej przez Sejm ustawy powołującej nową instytucję, jaką jest fundacja rodzinna.

Jak zaznaczył, fundacja rodzinna będzie służyć "profesjonalizacji relacji między biznesem a rodzinną".

- Będzie wyrazem dojrzałego podejścia do ochrony majątku rodzinnego oraz zabezpieczenia firmy przed problemami w przypadku braku porozumienia w rodzinie - podkreślił.

Duża swoboda określenia zasad

Wiceminister resortu rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska zwróciła uwagę, że firmy rodzinne są ważną częścią polskiej gospodarki.

- Zależy nam na tym, aby zapewnić ciągłość działania firm, aby czuły się one bezpiecznie - stwierdziła.

Według ustawy, fundacja rodzinna to nowa instytucja, której zadanie to przede wszystkim zarządzanie majątkiem i jego ochrona, w tym zapewnienie środków dla grupy wskazanych przez fundatora beneficjentów.

Założono, że fundator będzie miał dużą swobodę w określeniu zarówno zasad zarządzania fundacją, jej funkcjonowania, jak i celu, dla którego zostaje ona powołana. Celem rozwiązań jest też budowanie ładu rodzinnego w przypadku rodzin związanych z biznesem, akumulacja kapitału oraz zwiększenie inwestycji w Polsce.

Fundacja rodzinna kilku fundatorów

Fundatorem będzie mogła zostać osoba fizyczna, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowania swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów. Fundacja rodzinna będzie mogła być ustanawiana na czas określony albo nieokreślony.

Założenie fundacji i przekazanie majątku do fundacji ma nie być opodatkowane. Przepisy o fundacji rodzinnej pozwalają też uporządkować w rodzinie kwestie prawa do zachowku.

W Polsce blisko 830 tys. firm to firmy rodzinne, spośród których 57 proc. planuje sukcesję w ciągu najbliższych pięciu lat - wynika z danych Instytutu Biznesu Rodzinnego.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej