Załamanie popytu na kredyty mieszkaniowe. Analitycy PKO BP: ceny mieszkań będą spadać
Popyt na kredyt hipoteczny przeżywa załamanie z powodu silnego wzrostu stóp procentowych i pogorszenia się zdolności kredytowej Polaków - uważa Tomasz Frąckowiak z PKO BP. Dodał, że liczba udzielonych kredytów hipotecznych od kwietnia do października spadła ponad trzykrotnie rok do roku.
2022-12-27, 08:42
- W listopadzie rynek zanotował 70-procentowy spadek w porównaniu do tego samego miesiąca w 2021 r. Mimo pogarszającej się dostępności kredytów hipotecznych i ryzyk związanych z tym segmentem, PKO Bank Polski modyfikuje ofertę umożliwiając zakup nieruchomości systematycznie powiększając swój udział rynkowy i biorąc na siebie ciężar finansowania potrzeb mieszkaniowych Polaków - poinformował dyrektor Pionu Klienta Detalicznego w PKO Banku Polskim Tomasz Frąckowiak.
Jak dodał, udział w rynku PKO BP w listopadzie br. wyniósł ponad 40 proc., co stanowi wzrost o prawie 11 proc. w porównaniu do października.
Banki zaostrzyły kryteria
- Popyt na kredyt hipoteczny przeżywa załamanie ze względu na silny wzrost stóp procentowych i pogorszenie się zdolności kredytowej Polaków. Banki zaostrzyły kryteria oceny zdolności kredytowej - niemniej PKO Bank Polski od zawsze ze szczególną ostrożnością analizował zdolność kredytową klientów w trosce o przyszłe bezpieczeństwo finansowe kredytobiorców - podkreślił Tomasz Frąckowiak.
Dodał, że bank ocenia zdolność kredytową klienta indywidualnie, wykorzystując dostępne wewnętrzne i zewnętrzne źródła danych.
REKLAMA
- Od kilku miesięcy obserwujemy wzrost popularności kredytów opartych na stałej stopie - ok. 60 proc. zaciąganych w listopadzie kredytów opartych było o oprocentowanie stałe - zaznaczył.
Tomasz Frąckowiak poinformował, że w październiku i listopadzie ok. 50 proc. uprawnionych złożyło wniosek o kredyt hipoteczny przez internet.
RPP nie zmieniła stóp
Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych. Tym samym główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 6,75 proc., stopa lombardowa - 7,25 proc., stopa depozytowa - 6,25 proc., stopa redyskontowa weksli - 6,8 proc., a stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc.
Wartość aktywów PKO Banku Polskiego wynosi 439 mld zł. Po dziewięciu miesiącach 2022 r. bank wypracował 1,6 mld zł zysku netto. Spółka obsługuje 11,6 mln klientów.
REKLAMA
Skarb Państwa posiada 29,43 proc. udziałów w PKO BP.
Coraz wolniejszy wzrost cen
Sytuacja na rynku kredytowym jest jedną z przyczyn spadku popytu na mieszkania. W ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego do kolejnych czynników istotnie ograniczających aktywność firm budowlanych należą także: wzrost cen paliw i energii (97,4 proc. wskazań firm), koszty zatrudnienia (85,4 proc. wskazań), ceny komponentów i usług (84,3 proc. wskazań), koszty finansowania (koszty zaciągania kredytów i pożyczek - 71 proc. wskazań).
Analitycy PKO BP wskazali, że w trzecim kwartale 2022 r. widać było coraz wolniejszy wzrost cen mieszkań i dominację zakupów gotówkowych. Rynek mieszkaniowy wręcz zahibernowały wysokie stopy procentowe NBP. W ocenie PKO BP, przy wysokiej bieżącej podaży będzie to skutkowało spadkami cen mieszkań w perspektywie roku.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA