Dobre dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia w grudniu na poziomie 5,2 proc.

2023-01-13, 08:11

Dobre dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia w grudniu na poziomie 5,2 proc.
Polski rynek pracy jest stabilny.Foto: Shutterstock/Rawpixel.com

W grudniu 2022 roku (wg wstępnych danych) pracodawcy w Polsce zgłosili do urzędów pracy 67,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Według wstępnych danych w końcu 2022 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było 813,2 tys. bezrobotnych. To oznacza, że osób bezrobotnych było o 82,0 tys. (tj. o 9,2%) mniej niż w końcu 2021 r.

- Gdy porównamy poziom bezrobocia w końcu 2022 r. do stanu z końca lutego 2020 r. , a więc sprzed epidemii COVID-19, widzimy, że liczba zarejestrowanych bezrobotnych spadła o 106,7 tys. osób (o 11,6%), a stopa bezrobocia rejestrowanego była o 0,3 pp. niższa niż w końcu lutego 2020 r. To pokazuje, jak skuteczne były działania rządu chroniące miejsca pracy zarówno w czasie pandemii, jak i w związku z obecną sytuacją geopolityczną na świecie - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Stopa bezrobocia rejestrowanego najniższa była w woj. wielkopolskim, gdzie wyniosła 2,9%. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie podkarpackim - 8,9%.

Polska jest krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w UE. Według danych opublikowanych 1 grudnia 2022 r. zharmonizowana stopa bezrobocia, liczona wg definicji przyjętej przez Eurostat, wyniosła w październiku 2022 r. 3% w Polsce wobec 6% w Unii Europejskiej i 6,5% w strefie EURO. Tym samym Polska wraz z Niemcami zajęła drugie, po Czechach (2,1%), miejsce pod względem najniższej stopy bezrobocia w UE.


Stopa bezrobocia i bezrobotni w Polsce. Źródło: PAP Stopa bezrobocia i bezrobotni w Polsce. Źródło: PAP

Europejski rynek pracy

Mimo niepewności i osłabionej koniunktury gospodarczej, europejski rynek pracy pozostaje stabilny. Wskaźnik zatrudnienia wśród osób w wieku 20-64 lata w III kwartale 2022 r. wyniósł, podobnie jak w II kwartale, 74,7 proc. Różnice można zaobserwować dopiero na poziomie krajowym. Zatrudnienie wzrosło bowiem w 9 państwach członkowskich, ale aż w 16 odnotowano spadek.

Najbardziej, o 0,8 pkt. proc., wskaźnik zatrudnienia obniżył się w Irlandii i Luksemburgu. Spadek rzędu 0,5 pkt. proc. odnotowano w Niemczech, Chorwacji i na Malcie. Z kolei odsetek zatrudnionych najbardziej wzrósł w Bułgarii (o 0,8 pkt. proc.), Belgii (o 0,7 pkt. proc.), a także w Portugalii oraz na Cyprze (o 0,4 pkt. proc).

"Relatywnie niewielkie zmiany nastąpiły w krajach V4, szczególnie na Węgrzech i w Polsce, w których odnotowano odpowiednio minimalny wzrost i równie minimalny spadek (o 0,1 pkt. proc.) wskaźnika zatrudnienia. Nieco inna sytuacja była w Czechach i na Słowacji, w których wskaźnik zatrudnienia obniżył się o 0,3 pkt. proc. Spadek w tych dwóch krajach jest związany z silniejszym wpływem osłabionego tempa wzrostu gospodarczego na rynek pracy. W Czechach niższe tempo wzrostu wynikało m.in. z gwałtownego spadku popytu krajowego, a gospodarka skurczyła się k/k o 0,2 proc. Z kolei na Słowacji produkcja przemysłowa w ostatnim miesiącu III kwartału spadła o 1,9 proc. r/r, podczas gdy średnio w UE w tym samym czasie wzrosła o 5,7 proc." - napisano w notatce PIE.


Nastroje na rynku pracy. Źródło: PAP Nastroje na rynku pracy. Źródło: PAP

W nadchodzących miesiącach sytuacja na europejskim rynku pracy powinna pozostać stabilna. Wskazują na to ostatnie odczyty wskaźników dotyczące gospodarki unijnej. Economic Sentiment Indicator (ESI), ogólny wskaźnik nastrojów gospodarczych, wzrósł w listopadzie po raz pierwszy od lutego 2022 r. zarówno w UE (+1,0 pkt. do 92,2 pkt.), jak i w strefie euro (+1,0 pkt. do 93,7 pkt.), pozostając jednak wciąż na poziomie poniżej długoterminowej średniej wynoszącej 100 pkt. Wzrósł również Employment Expectations Indicator (EEI), czyli wskaźnik oczekiwań dotyczących zatrudnienia (+1,4 pkt. do 106,3 pkt. w UE i +2,0 pkt. do 107,4 pkt. w strefie euro).

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib

Polecane

Wróć do strony głównej