more_horiz
Gospodarka

Ukraińcy zakładają w Polsce coraz więcej firm. Zobacz wyniki najnowszego raportu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 13:40
W 2022 roku Ukraińcy założyli w Polsce około 20 tysięcy firm - wynika z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny.
11 z 27 deficytowych zawodów należy do kategorii, którą można opisać jako specjaliści z fachem w ręku.
11 z 27 deficytowych zawodów należy do kategorii, którą można opisać jako specjaliści z fachem w ręku.Foto: Pixabay

Z raportu "Ukraińskie firmy w Polsce po wybuchu wojny w 2022 roku" wynika, że obywatele Ukrainy założyli 16 tysięcy jednoosobowych działalności gospodarczych oraz blisko 4 tysiące większych spółek z kapitałem zagranicznym.

Po zakończeniu wojny część Ukraińców planuje prowadzić firmy w Polsce

Współautorka raportu, Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powiedziała, że wiele firm zajmuje się świadczeniem prostych usług w branżach: kosmetycznej, handlowej oraz budowlanej.

Dodała, że są też firmy działające w branży internetowej. Katarzyna Dębkowska powiedziała, że po zakończeniu wojny część Ukraińców planuje prowadzić firmy w Polsce lub jednocześnie w Polsce i na Ukrainie.
Większość założonych przez Ukraińców firm została zarejestrowana w województwie mazowieckim.

Posłuchaj
00:27 12138873_2.mp3 Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, powiedziała, że zakładane przez Ukraińców w Polsce firmy zajmują się zarówno świadczeniem prostych usług, jak i prac zaawansowanych technologicznie. (IAR)

 

Czytaj także:


Posłuchaj
00:26 12138873_1.mp3 Katarzyna Dębkowska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego - o ukraińskich firmach zakładanych w Polse. (IAR)

 

Informacyjna Agencja Radiowa/Polskie Radio 24, akg