more_horiz
Gospodarka

Bony turystyczne wciąż czekają na wykorzystanie. Czas ucieka, sfinansuj dziecku wypoczynek

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 14:40
Ponad 1,7 mln bonów turystycznych wciąż czeka na realizację. Doskonałą okazją do skorzystania z dofinansowania wypoczynku dla dzieci są rozpoczęte właśnie ferie zimowe. Polska Organizacja Turystyczna przypomina, że bony ważne są do końca marca.
Za pomocą bonu turystycznego można zapłacić nie tylko za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, ale również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.
Za pomocą bonu turystycznego można zapłacić nie tylko za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, ale również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.Foto: Shutterstock/FamVeld

Według najnowszych danych aż 602 tys. Polskich Bonów Turystycznych w ogóle nie zostało aktywowanych, 299 tys. nie zostało użytych, a 821 tys. bonów wykorzystano tylko częściowo. W sumie, to 1,7 mln świadczeń, z których najmłodsi wciąż jeszcze mogą skorzystać.

Jak podkreślają eksperci Polskiej Organizacji Turystycznej, jeżeli do 31 marca opłacimy wyjazd bonami, będzie można w ten sposób dofinansować nawet wyjazd wakacyjny.


Posłuchaj
05:45 Rafał Szmytke z Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) tłumaczy dlaczego warto skorzystać z bonu turystycznego podczas zimowych ferii ( Ekspres Gospo Rafał Szmytke prezes Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) tłumaczy dlaczego warto skorzystać z bonu turystycznego podczas zimowych ferii ( Ekspres Gospodarczy, Justyna Golonko PR1)

 

Nie tylko za usługi hotelarskie

Przypomnijmy, że bon turystyczny to forma wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Świadczeniem zostało objętych ponad 7 mln dzieci. Na program rząd przeznaczył 4 mld zł.


Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić nie tylko za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce, ale również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu. Co ważne, bon można wykorzystać na raty - nie tylko w ramach jednej płatności.


Posłuchaj
03:37 Jedynka/W samo południe - 12.01.2023 bon turystyczny Polski Bon Turystyczny. Można go wykorzystać do końca marca (Jedynka/W samo południe)

 

Gdzie można aktywować bon?

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, należy skorzystać z profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, gdzie można aktywować bon. Aby zapłacić bonem za usługę turystyczną, trzeba podać specjalny numer (kod obsługi płatności), a następnie jednorazowy kod potwierdzający płatność bonem, przesłany SMS-em na numer telefonu komórkowego (podany na PUE ZUS przy aktywacji bonu).

Goszczący w audycji "Cztery pory roku" w radiowej Jedynce, Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, przypomniał, że na stronie POT pod adres pot.gov.pl, na samej górze znajduje się zakładka "bon turystyczny" z filmem instruktażowym i infolinią oraz wszystkim, co może się przydać w czasie rejestracji. Znajduje się tam również dokładnie opisany sposób wykorzystania bonu, jak również lista podmiotów uprawnionych do jego akceptacji.


Posłuchaj
09:02 _PR1_AAC 2023_01_17-11-15-24-bon.mp3 Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, o tym, jak wykorzystać bon turystyczny (Cztery pory roku)

 

Certyfikat dobrych praktyk

W ramach działań promujących Polski Bon Turystyczny POT prowadzi certyfikację podmiotów turystycznych - do projektu mogą przystąpić przedsiębiorcy, którzy przyjmują płatność bonem. Obiekt odwiedzany jest przez audytora i ostatecznie jest mu przyznawany certyfikat dobrych praktyk.

Aktualną mapę podmiotów akceptujących bony turystyczne można znaleźć na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

PR24.pl, DoS