more_horiz
Gospodarka

Król szos został zdetronizowany. VW Golf nie jest już najpopularniejszym samochodem w Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2023 10:56
Po 14 latach niemiecki VW Golf nie jest już najpopularniejszym samochodem w Europie - informuje belgijski dziennik "Het Laatste Nieuws" powołując się na dane agencji analitycznej Jato Dynamics. Nowym liderem został Peugeot 208, który wyprzedza Dacię Sandero.
Niemiecki Volkswagen Golf utracił w 2022 r. tytuł najlepiej sprzedawanego auta w Europie. Nowym liderem został Peugeot 208.
Niemiecki Volkswagen Golf utracił w 2022 r. tytuł najlepiej sprzedawanego auta w Europie. Nowym liderem został Peugeot 208.Foto: BoJack/Shutterstock

"W ubiegłym roku w krajach Unii Europejskiej sprzedano łącznie 11,31 mln nowych samochodów, co stanowi najniższą liczbę od dziesięcioleci" - zauważa gazeta.

W jej ocenie wynika to z tego, iż sektor motoryzacyjny nadal boryka się ze skutkami pandemii koronawirusa i ma problemy z produkcją oraz dostawami części.

Tytuł najlepiej sprzedawanego auta

"W 2022 r. zarejestrowano kolejne pół miliona (czyli o 4,1 proc.) mniej aut niż w 2021 r. Dla porównania: w 2019 r. było ich jeszcze 15,84 mln" - czytamy w gazecie.

Belgijski dziennik informuje także o nieoczekiwanej detronizacji. Z danych agencji analitycznej Jato Dynamics, na które powołuje się gazeta, wynika, że niemiecki Volkswagen Golf utracił w 2022 r. tytuł najlepiej sprzedawanego auta w Europie, który dzierżył przez czternaście lat.

Wzrost sprzedaży o... 417 proc.

"Nowym królem został Peugeot 208, a na drugim miejscu znalazła się Dacia Sandero" - poinformował "HLN".

Spektakularny wzrost zanotował również model Y Tesli, ze wzrostem sprzedaży w ubiegłym roku wynoszącym 417 proc.

"Jednak w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się samochodów, nie ma ani jednego całkowicie elektrycznego pojazdu" - zauważa gazeta.

PAP, DoS