more_horiz
Gospodarka

Dzień Bezpiecznego Internetu. "Co roku pojawiają się nowe wyzwania"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 13:33
Po raz dziewiętnasty obchodzony jest w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu. W warszawskim teatrze Palladium trwa gala, podczas której eksperci, edukatorzy i nauczyciele rozmawiają na temat zagrożeń, ale i sposobów pozytywnego korzystania z internetu.
Jedną z najczęstszych praktyk cyberprzestępców jest w ostatnim czasie przejmowanie kont w mediach społecznościowych.
Jedną z najczęstszych praktyk cyberprzestępców jest w ostatnim czasie przejmowanie kont w mediach społecznościowych.Foto: Shutterstock/sitthiphong

- Co roku, wraz z rozwojem sieci, pojawiają się nowe wyzwania - powiedziała Anna Rywczyńska z Państwowego Instytutu Badawczego NASK.


Posłuchaj
00:26 x1 Dzień Bezpiecznego Internetu.mp3 Dzień Bezpiecznego Internetu (IAR)

 

- Jedną z najczęstszych praktyk cyberprzestępców jest w ostatnim czasie przejmowanie kont w mediach społecznościowych. Bardzo często oszust zaczyna od phishingu, najpierw wysyła e-mail z prośbą o zalogowanie się - tłumaczyła Joanna Izdebska z Europejskiego Centrum Konsumenckiego przy UOKIK.


Posłuchaj
00:25 x2 Dzień Bezpiecznego Internetu.mp3 Dzień Bezpiecznego Internetu (IAR)

 

Przed ponad rokiem prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu do życia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. CBZC właśnie poinformowało o nowym typie cyberataku - przestępcy wysyłają e-maile z linkami do złośliwego oprogramowania, podszywając się... pod Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

PR24.pl, IAR, DoS