more_horiz
Gospodarka

Unijna reforma rynku energii budzi wątpliwości. Eksperci pytają o koszty dla państwa

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 16:45
Zaproponowana przez Komisję Europejską reforma rynku energii rodzi pytania dotyczące kosztów i dobrowolności działania - uważa Związek Pracodawców Business and Science Poland w Brukseli. BSP zorganizowało debatę na temat proponowanych zmian, które w ubiegłym tygodniu opublikowała Komisja.
Komisja zaproponowała kontrakty różnicowe. Mają one polegać na tym, że to Państwo miałoby gwarantować wytwórcom niskoemisyjsnej energii określony poziom dochodów.
Komisja zaproponowała kontrakty różnicowe. Mają one polegać na tym, że to Państwo miałoby gwarantować wytwórcom niskoemisyjsnej energii określony poziom dochodów.Foto: PSE SA

To sprawa była także omawiana przez unijnych przywódców na szczycie w belgijskiej stolicy. Jedną z propozycji jest zabezpieczenie cen energii i długoterminowe umowy na jej zakup. Ale to - jak zwróciła uwagę dyrektor biura BSP Katarzyna Lachowicz - rodzi pytania o koszty dla państwa.

Komisja zaproponowała też tak zwane kontrakty różnicowe. Mają one polegać na tym, że to Państwo miałoby gwarantować wytwórcom niskoemisyjsnej energii określony poziom dochodów.

- Tylko pytanie, czy sprzedaż energii z odnawialnych źródeł wyłącznie w formule długoterminowych umów na zakup energii, czy też wprowadzanie obowiązku stosowania kontraktów różnicowych na przykład dla energetyki jądrowej, którą w Polsce chcemy rozwijać, to są dobre rozwiązania, czy nie powinny być raczej traktowane jako mechanizmy dobrowolne. Jako BSP uważamy, że w tym wypadku to państwo powinno mieć prawo wyboru optymalnego narzędzia finansowania - wyjaśniła Katarzyna Lachowicz.

Koszty energii

Na wysokie koszty energii w Unii i konieczność ich ustabilizowania zwracał także uwagę szef gabinetu polskiego komisarza do spraw rolnictwa Maciej Golubiewski.

Posłuchaj
00:29 Bruksela - pytania dotyczące reformy rynku energii zaproponowane przez KE.mp3 Bruksela - pytania dotyczące reformy rynku energii zaproponowane przez KE (IAR, Beata Płomecka)

 - Mają one wpływ na wszystkie grupy społeczne i sektory naszej gospodarki, w tym na sektor rolny, na cały łańcuch dostaw produktów rolno-spożywczych, a także na nawozy - podkreślił. W debacie wzięli udział także przedstawiciele stowarzyszenia branżowego Eurelectric i prestiżowego instytutu badawczego Bruegel w Brukseli.

Czytaj także:

IAR,pkur