To sprawa była także omawiana przez unijnych przywódców na szczycie w belgijskiej stolicy. Jedną z propozycji jest zabezpieczenie cen energii i długoterminowe umowy na jej zakup. Ale to - jak zwróciła uwagę dyrektor biura BSP Katarzyna Lachowicz - rodzi pytania o koszty dla państwa.
Komisja zaproponowała też tak zwane kontrakty różnicowe. Mają one polegać na tym, że to Państwo miałoby gwarantować wytwórcom niskoemisyjsnej energii określony poziom dochodów.
- Tylko pytanie, czy sprzedaż energii z odnawialnych źródeł wyłącznie w formule długoterminowych umów na zakup energii, czy też wprowadzanie obowiązku stosowania kontraktów różnicowych na przykład dla energetyki jądrowej, którą w Polsce chcemy rozwijać, to są dobre rozwiązania, czy nie powinny być raczej traktowane jako mechanizmy dobrowolne. Jako BSP uważamy, że w tym wypadku to państwo powinno mieć prawo wyboru optymalnego narzędzia finansowania - wyjaśniła Katarzyna Lachowicz.
Koszty energii
Na wysokie koszty energii w Unii i konieczność ich ustabilizowania zwracał także uwagę szef gabinetu polskiego komisarza do spraw rolnictwa Maciej Golubiewski.
00:29 Bruksela - pytania dotyczące reformy rynku energii zaproponowane przez KE.mp3 Bruksela - pytania dotyczące reformy rynku energii zaproponowane przez KE (IAR, Beata Płomecka)
- Mają one wpływ na wszystkie grupy społeczne i sektory naszej gospodarki, w tym na sektor rolny, na cały łańcuch dostaw produktów rolno-spożywczych, a także na nawozy - podkreślił. W debacie wzięli udział także przedstawiciele stowarzyszenia branżowego Eurelectric i prestiżowego instytutu badawczego Bruegel w Brukseli.
Czytaj także:
IAR,pkur