Kolejny etap walki z komunikacyjnym wykluczeniem. Kolej połączy Myślenice z Krakowem
PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego umowę na przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy linii kolejowej z Myślenic do Krakowa. To kolejna umowa podpisana z Województwem Małopolskim w ramach programu Kolej Plus. Szacunkowa wartość tego projektu to ponad 150 milionów złotych.
2023-03-24, 10:34
Podpisana przez PLK i przedstawicieli samorządu wojewódzkiego umowa przewiduje przygotowanie dokumentacji projektowej oraz wykup gruntów pod budowę nowej linii kolejowej do Myślenic.
W ramach opracowania dokumentacji projektowej zostanie przygotowana inwestycja polegająca na budowie linii kolejowej pomiędzy krakowskimi Swoszowicami a centrum Myślenic. Szlak o długości ponad 20 kilometrów będzie prowadził między innymi dwoma tunelami kolejowymi. Wybudowane zostaną również nowe wiadukty i mosty. Bezkolizyjne skrzyżowania zapewnią bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym.
Skorzystają nie tylko mieszkańcy Myślenic
Z dostępu do kolei skorzystać będą mogli nie tylko mieszkańcy Myślenic, ale i trzech podkrakowskich gmin - razem ok. 72 tysięcy mieszkańców. Na trasie powstaną przystanki: Lusina, Konary, Olszowice, Kąty, Krzyszkowice, Polanka i stacja Myślenice. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.
Pociągi w podgórskim terenie pojadą z prędkością do 120 kilometrów na godzinę. Przejazd z Krakowa Głównego do Myślenic szacowany jest na około 40 minut. Wnioskodawca przewiduje, że z połączenia kolejowego skorzysta średnio około 6 tysięcy podróżnych na dobę. Ponadto planuje się, że pociągi będą kończyły bieg w samym centrum Myślenic, przy estakadzie, co stwarza możliwość dogodnej przesiadki na inne środki transportu.
REKLAMA
Dzięki inwestycji zwiększy się rola kolei – ekologicznego środka transportu – w codziennych podróżach do pracy i szkoły. Projekt pozwoli zmniejszyć liczbę samochodów wjeżdżających codziennie do stolicy Małopolski i przez to zredukować hałas oraz zanieczyszczenie powietrza.
Kolejna umowa w programie Kolej Plus
To kolejny projekt, na który PLK SA podpisały w ostatnim czasie umowy z samorządem Małopolski. Dzięki Programowi Kolej Plus powstanie również połączenie kolejowe Krakowa z Niepołomicami oraz łącznica, która skróci podróże pociągiem do Olkusza.
Z Programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje zgłoszone przez samorządy 11 województw: 7 w śląskim, 5 w lubelskim oraz wielkopolskim, po 4 w małopolskim i mazowieckim, 3 dolnośląskim, 2 w łódzkim, po 1 w lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim.
Projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tysięcy mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus około półtora miliona ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.
REKLAMA
15 procent kosztów inwestycji muszą wyłożyć samorządy, reszta środków będzie pochodzić z rządowego funduszu.
IAR/PR24/Aleksander Pszoniak/sw
REKLAMA