more_horiz
Gospodarka

PARP uruchamia nowe programy pomocy dla firm ze środków europejskich. O jakie sumy chodzi?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2023 16:00
Blisko 6 mld euro mogą zdobyć polskie firmy z nowych funduszy europejskich na lata 2021-2027 - mówił w piątek w Białymstoku prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Dariusz Budrowski. Ze wsparcia może skorzystać każdy przedsiębiorca w kraju, także mikrofirmy.
Dofinansowanie z PARP może być  przeznaczone na badania i inwestycje, wzornictwo i projektowanie, cyfryzację i robotyzację, działalność zagraniczną, szkolenia i doradztwo, gospodarkę obiegu zamkniętego (zielona firma).
Dofinansowanie z PARP może być przeznaczone na badania i inwestycje, wzornictwo i projektowanie, cyfryzację i robotyzację, działalność zagraniczną, szkolenia i doradztwo, gospodarkę obiegu zamkniętego (zielona firma).Foto: shutterstock

Od Białegostoku PARP rozpoczęła cykl 16 spotkań regionalnych, podczas których przedsiębiorcy mogą poznać nowe programy oraz dowiedzieć się o planowanych terminach konkursów i naborów wniosków na różne działania.

Jakie programy będą dostępne?

Z programów ponadregionalnych, przedsiębiorcy mogą pozyskać środki  na łącznie 2,8 mld euro z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Będą także dostępne pieniądze na poziomie 1,4 mld euro z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej (dla regionów: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i - po raz pierwszy - dla mazowieckiego z wyjątkiem Warszawy i ościennych powiatów) oraz z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego (budżet ponad 1,3 mld euro), z którego można będzie zdobywać pieniądze np. na szkolenia kadr.

Na co można je wydać?

Dofinansowanie z PARP może być  przeznaczone na badania i inwestycje, wzornictwo i projektowanie, cyfryzację i robotyzację, działalność zagraniczną, szkolenia i doradztwo, gospodarkę obiegu zamkniętego (zielona firma).

Wspierane będą młode firmy (startupy), branża MŚP, ale też klastry kluczowe, parki naukowo-technologiczne, instytucje otoczenia biznesu.


Ile zdobyły dofinansowania firmy z Podlasia?

Z zaprezentowanych przez PARP na seminarium danych wynika, że w perspektywie finansowej UE 2014-2020 podlaskie małe i średnie firmy zdobyły z krajowych programów z dofinansowaniem UE 2,5 mld zł; na te pieniądze zawarto 840 umów.

W całym kraju było to 13,4 tys. umów, a dofinansowanie z UE wyniosło 15,3 mld zł. Pieniądze były głównie przeznaczone na rozwój kompetencji i finansowanie firmy od pomysłu do wdrożenia, zdobywanie nowych partnerów do współpracy i zagranicznych rynków.

Nowe środki dla Wschodniej Polski

Do 12 kwietnia trwa rozpoczęty w lutym pierwszy nabór w ramach tzw. ścieżki SMART, w którym firmy mogą starać się o pieniądze na projekty badawczo-rozwojowo-inwestycyjne.

Z nowego programu dla Polski Wschodniej firmy będą mogły zdobywać pieniądze na rozwój innowacji, zielonej transformacji, automatyzację i robotyzację, transformację w kierunku przemysłu 4.0, wzornictwo. Na turystykę będą pożyczki z BGK dla firm.

Na co jeszcze mogą liczyć z UE?

Grażyna Czerwińska z PARP poinformowała, że przygotowywaną, omawianą jeszcze z Komisją Europejską nowością w Funduszach Europejskich dla Rozwoju Społecznego mają być tzw. indywidualne konta rozwojowe.

Jak tłumaczyła, dany pracownik będzie miał specjalne konto zasilane środkami z UE, od pracodawcy i pracownika, które będzie mógł wykorzystywać na szkolenia i podnoszenie kwalifikacji.

Przedsiębiorcy inwestujący w rozwój technologiczny, innowacje muszą także inwestować w umiejętności pracowników. Przewidziano także doradztwo dla firm, które mają różnego typu trudności z aplikowaniem o pieniądze z UE.


PR24/PAP/sw