more_horiz
Gospodarka

Strajki na lotniskach w Niemczech. LOT odwołuje rejsy z Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 10:06
Polskie Linie Lotnicze LOT odwołują niektóre rejsy do Niemiec. Przyczyną jest rozpoczęty dziś strajk komunikacji u naszego zachodniego sąsiada. Dziś samoloty LOT-u nie polecą do Dusseldorfu, Stuttgartu, Frankfurtu i Monachium.
To największe tego rodzaju protesty w Niemczech od 30 lat. Unieruchomione zostały pociągi, autobusy, tramwaje i metra. Nieczynne są również wszystkie większe lotniska.
To największe tego rodzaju protesty w Niemczech od 30 lat. Unieruchomione zostały pociągi, autobusy, tramwaje i metra. Nieczynne są również wszystkie większe lotniska.Foto: PAP

Jak poinformował rzecznik narodowego przewoźnika Krzysztof Moczulski, pasażerowie którzy wykupili loty do Dusseldorfu, Stuttgartu, Frankfurtu i Monachium mogą zmienić swoją rezerwację lub zwrócić zakupione bilety.

Rano rozpoczął się 24 godzinny strajk ostrzegawczy niemieckiego sektora transportu publicznego. Protestują nie tylko lotniska, ale także obsługa autostrad i koleje. Uczestnicy strajku domagają się podwyżki płac.

Loty odwoływane lub opóźnione

To największe tego rodzaju protesty w Niemczech od 30 lat. Unieruchomione zostały pociągi, autobusy, tramwaje i metra. Nieczynne są również wszystkie większe lotniska. Do protestu wezwały niemieckie związki zawodowe Verdi i EVG, które chcą wynegocjować wyższe wynagrodzenia.

Na monachijskim lotnisku strajk rozpoczął się już wczoraj wieczorem. Pracę zawiesiła między innymi obsługa bagażu. Także we Frankfurcie nad Menem, gdzie Lufthansa zmagała się z zakłóceniami technicznymi, loty były odwoływane lub opóźnione.

Negocjacje nie zakończyły się pomyślnie

W sumie w proteście bierze udział około 2,5 miliona pracowników. Związkowcy domagają się podwyżek płac, zwracając uwagę na rosnące koszty życia. Strajk ma skłonić rząd do ustępstw podczas zaplanowanych na dziś rozmów z przedstawicielami związków zawodowych.

Związkowcy poinformowali, że ostatnie rundy negocjacji z pracodawcami nie zakończyły się pomyślnie, a sytuacja wymaga zwiększenia presji.

PR24.pl, IAR, DoS