more_horiz
Gospodarka

Na majówkę wybieramy głównie góry. Przybywa rezerwacji na długi weekend

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 11:27
Rozpoczęło się wielkie planowanie majówki. Wyszukujemy i rezerwujemy miejsca noclegowe na końcówkę kwietnia i pierwsze dni maja. Rezerwacje z ostatnich dwóch tygodni to ponad 1/3 wszystkich dokonanych na długi weekend majowy. Eksperci przypominają, że wciąż jeszcze można skorzystać z bonu turystycznego.
Najczęściej wyszukiwane kierunki na majówkę to Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba, Kudowa-Zdrój i Szczawnica.
Najczęściej wyszukiwane kierunki na majówkę to Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba, Kudowa-Zdrój i Szczawnica.Foto: shutterstock/michelangeloop

Branża turystyczna ma powody do optymizmu, ponieważ ogólna liczba rezerwacji jest w tej chwili o 61 proc. wyższa niż w ubiegłym roku o tej samej porze. Najczęściej wyszukiwane kierunki na majówkę to Karpacz, Zakopane, Szklarska Poręba, Kudowa-Zdrój i Szczawnica - wynika z analizy przeprowadzonej przez platformy Noclegi.pl i Nocowanie.pl.

Wysoko na liście są też trzy najbardziej popularne nadmorskie miasta: Gdańsk, Sopot i Kołobrzeg. Planujemy też wyjazdy typu city break do Krakowa i Warszawy.

Nieco drożej jest w Gdańsku

Co z kosztami? Jest nieco drożej niż w zeszłym roku. Średnia cena za osobę za noc wynosi 98 zł, a więc o 15,5 proc. więcej niż w zeszłym roku. Za nocleg dla jednej osoby w Karpaczu zapłacić trzeba średnio 111 zł, a Warszawie 118 zł. Nieco drożej jest w Gdańsku - średnio 123 zł i w Sopocie 125 zł. Połowę tego, co w Trójmieście zapłacimy w Łebie czy Ustroniu, średnio 61 zł na osobę za noc.

Do pokrycia kosztów wyjazdu wciąż można wykorzystać bon turystyczny. Zostało jeszcze kilka dni na jego pobranie.

- Warto pamiętać, że chociaż termin pobrania bonu upływa 31 marca, to wyjazd z jego wykorzystaniem nie musi się odbyć już teraz. Bonem można opłacić zaliczkę na zaplanowany późniejszy wypoczynek, na majówkę czy na wakacje - przypomina Tomasz Zaniewski, wiceprezes spółek Nocowanie.pl i Noclegi.pl.

Rezerwujący chętnie korzystają z bonu

Ekspert przypomina, że możliwości wyboru dogodnego miejsca nie brakuje, bo wciąż wiele obiektów umożliwia dokonanie rezerwacji z wykorzystaniem bonu.

- W platformie Noclegi.pl mamy blisko 4 tys. takich ofert. Są to zarówno małe pensjonaty, czterogwiazdkowe hotele, jak i popularne ostatnio apartamenty - podpowiada Tomasz Zaniewski.

Dodaje, że rezerwujący wciąż chętnie korzystają z bonu - transakcje z jego wykorzystaniem stanowią 36 proc. wszystkich rezerwacji na majowy weekend.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS