Będzie druga transza pomocy za straty wywołane importem ukraińskiego zboża? PAP: Polska może otrzymać 50-60 proc. kwoty
Komisja Europejska przekaże prawdopodobnie 75 mln euro pięciu państwom członkowskim w ramach drugiej transzy pomocy unijnej dla rolników za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Polska otrzyma 50-60 proc. tej kwoty - poinformowała PAP powołując się na wysokie źródło unijne.
2023-04-08, 12:00
5 kwietnia KE opublikowała rozporządzenie, w ramach którego trzem państwom: Polsce, Bułgarii i Rumunii przyznano pomoc w wysokości 56,3 mln euro za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Polska otrzymała z tej kwoty 29,5 mln euro.
Obecnie KE pracuje nad drugą transzą wsparcia.
- Na tym etapie jest mowa o 75 mln euro do podziału między prawdopodobnie pięć państw członkowskich: Polskę, Bułgarię, Rumunię, Słowację i Węgry. Polska otrzyma prawdopodobnie 50-60 proc. tej kwoty. Propozycje będą znane pod koniec przyszłego tygodnia - przekazało PAP wysokie źródło unijne.
Bezprecedensowy wzrost importu zbóż
Agencja zapytała o tę sprawę Stałego Przedstawiciela Polski przy UE Andrzeja Sadosia.
REKLAMA
- Polska oczekuje konkretów w odpowiedzi na swoje postulaty i innych państw. Komisja Europejska ma rezerwę rolną, której wysokość wynosi 450 mln euro. W tym roku do wydania pozostało 350 mln euro, a to bardzo duża suma. Oczekujemy działania ze strony Komisji Europejskiej - powiedział Andrzej Sadoś.
Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji - Mateusz Morawiecki, Viktor Orban, Nicolae Ciuca, Rumen Radew i Eduard Heger - w liście napisanym w zeszłym tygodniu do Ursuli von der Leyen domagali się interwencji w sprawie napływu ukraińskiego zboża do UE. Inicjatywa wyszła od szefa polskiego rządu.
Liderzy państw podkreślali, że agresja Rosji na Ukrainę spowodowała nie tylko ogromny wzrost kosztów produkcji w sektorze rolnym i wzrost ryzyka biznesowego, ale także problemy na rolniczych rynkach unijnych.
"Problemy te związane są ze znacznym wzrostem dostaw produktów ukraińskich na rynki państw członkowskich UE, zwłaszcza graniczących z Ukrainą lub znajdujących się w jej pobliżu" - zwrócili uwagę premierzy.
REKLAMA
"W szczególności doszło do bezprecedensowego wzrostu importu zbóż, nasion oleistych, jaj, drobiu, cukru, soku jabłkowego, jagód, jabłek, mąki, miodu i makaronu" - dodali.
Stale rosnący strumień towarów
"Wzywamy Komisję do przeanalizowania możliwości zakupu nadwyżek zboża od sąsiednich państw członkowskich na cele humanitarne" - zaapelowali premierzy.
Wezwali również do finansowego wsparcia rozwoju infrastruktury transportowej, w tym portów nad Morzem Czarnym i Dunajem, by usprawnić obieg stale rosnącego strumienia towarów z Ukrainy do UE oraz umożliwić jego płynne przekazywanie do państw trzecich.
Komisja Europejska poinformowała w kwietniu, że pakiet pomocowy w wysokości 56 mln euro na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, został zaaprobowany przez wszystkie państwa członkowskie i środki mogą być uruchomione.
REKLAMA
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA