more_horiz
Gospodarka

Zboże z Ukrainy. Premier Morawiecki: miało zgodnie z obietnicą KE wyjeżdżać do Afryki i na Bliski Wschód

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 14:40
- Zgodnie z obietnicą KE zboże z Ukrainy miało wyjeżdżać do Afryki i na Bliski Wschód, ale przez niedoskonałości proceduralne i opieszałość część zboża zostaje w krajach wschodniej części UE. Nie ma mojej akceptacji dla takiego obrotu gospodarczego - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.
Ukraina to jeden z największych eksporterów zboża na świecie.
Ukraina to jeden z największych eksporterów zboża na świecie.Foto: Pixabay/Matthias Böckel

Podczas konferencji w Bukareszcie po polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych, Mateusz Morawiecki mówił, że na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej Polskę i Rumunię bardzo połączył problem zboża, które wpływa do krajów wschodniej części UE z Ukrainy.

Obietnica Komisji Europejskiej

- Tutaj też mówimy jednym głosem: to zboże miało zgodnie z obietnicą Komisji Europejskiej wyjeżdżać do Afryki i na Bliski Wschód. Tymczasem niedoskonałości proceduralne i opieszałość w pewnych obszarach doprowadziły do tego, że część tego zboża i innych artykułów rolnych również zostaje dołując przez to ceny dla rolników - mówił premier.

- Nie ma mojej akceptacji dla takiego działania, dla takiego procederu, dla takiego obrotu gospodarczego. Dlatego w najbliższych dniach, w najbliższych tygodniach Polska zrobi wszystko, ażeby ten problem we właściwy sposób zaadresować - powiedział Morawiecki.

Wspólne działania Polski i Rumunii

Dodał, że poprzez wspólne działania Polski i Rumunii oba kraje otrzymują już środki z UE na razie, jak stwierdził, niewielkie, ale "ta kwota będzie coraz większa, bo to Komisja Europejska musi tutaj nam więcej dopomóc w tym zakresie".

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24/akg