Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem w Modlinie. Znamy szczegóły
Lotnisko w podwarszawskim Modlinie zyska bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa/Modlin. Projekt ma powstać do 2025 r. i będzie finansowany ze środków Województwa Mazowieckiego.
2023-05-04, 12:45
Port lotniczy w Modlinie pod Warszawą został otwarty w 2012 roku. Dojazd do portu był możliwy samochodem - tak zwaną trasą gdańską, czyli drogą nr 7. Transport kolejowy był możliwy, ale jedynie do stacji Modlin. Później trzeba się było przesiąść do autobusu, który kursował wahadłowo między terminalem lotniczym, a dworcem. Tak jest do dzisiaj.
O budowie łącznicy kolejowej między istniejącymi torami, a lotniskiem, mówiło się od początku istnienia portu. Zawsze jednak pojawiała się przeszkoda - brak pieniędzy. Dzisiejsza decyzja PKP Polskich Linii Kolejowych może być przełomem.
Bezpośrednie połączenie między lotniskami
Jak informuje zarządca krajowej sieci kolejowej, wyłoniony w ramach przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za opracowanie dokumentacji projektowej 5,5-km dwutorowej linii kolejowej Modlin - Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin oraz nowej stacji kolejowej obok lotniska.
W ramach dokumentacji powstanie projekt przebudowy układu drogowego w Nowym Dworze Mazowieckim, wraz z budową bezkolizyjnych skrzyżowań dwupoziomowych na styku linii kolejowej z drogą krajową nr 62 oraz drogą powiatową. Do zadań wykonawcy będzie również należało uzyskanie decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.
REKLAMA
Dzięki inwestycji mieszkańcy województwa mazowieckiego zyskają szybkie i wygodne połączenia kolejowe od stacji Modlin do Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa/Modlin i centrum stolicy. Inwestycja umożliwi również stworzenie bezpośrednich połączeń między warszawskimi lotniskami - Lotnisko Chopina - Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin z szacowanym czasem przejazdu około 45 minut.
W podobnej sytuacji jest Radom
Opracowanie dokumentacji zostanie sfinansowane ze środków własnych Województwa Mazowieckiego zapewnionych na podstawie porozumienia zawartego między PKP Polskie Linie Kolejowe a Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w lutym bieżącego roku.
Zakończenie opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę nowego połączenia zaplanowano w 2025 roku, co w kolejnych latach umożliwi rozpoczęcie budowy.
W podobnej sytuacji jest niedawno otwarty port lotniczy Warszawa-Radom. Odległość między stacjami Radom Główny i Radom Północ jest zbyt duża, żeby mówić o bezpośrednim połączeniu kolejowym do portu. Także tutaj w planach jest budowa nowych torów, które umożliwiłyby sprawny transport kolejowy z innych części kraju na lotnisko.
REKLAMA
PR24.pl, Aleksander Pszoniak, DoS
REKLAMA