Lokalne partnerstwa samorządów zdały egzamin. Płyną pieniądze z UE

Ponad 700 gminnych i powiatowych samorządów nawiązało partnerstwa w ramach projektu Centrum Wsparcia Doradczego Plus. Dzięki tym partnerstwom m.in. udało się 44 proc. alokacji unijnych środków z nowej perspektywy finansowej skierować prosto do samorządów - ocenił minister funduszy Grzegorz Puda.

2023-06-19, 13:18

Lokalne partnerstwa samorządów zdały egzamin. Płyną pieniądze z UE
Resort funduszy planuje przedłużenie doradztwa w ramach projektu o kilka miesięcy, by wesprzeć partnerstwa w dokończeniu najważniejszych procesów.Foto: MFIPR/Twitter

W poniedziałek w Katowicach podsumowano projekt, dzięki któremu ok. 690 gmin i 77 powiatów z 16 województw stworzyło 76 partnerstw, by wymieniać się doświadczeniami i korzystać z doradztwa ekspertów w przygotowaniach do pozyskiwania unijnych środków. Partnerstwa objęły jedną trzecią terytorium Polski i jedną piątą ludności.

- Gdyby nie takie partnerstwa, dające możliwości współpracy z tymi gminami, związkami, powiatami, z pewnością nie udałoby się przekazać 44 proc. alokacji w ramach nowej perspektywy prosto do samorządów - podkreślił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Resort funduszy planuje przedłużenie doradztwa w ramach projektu o kilka miesięcy, by wesprzeć partnerstwa w dokończeniu najważniejszych procesów. Minister wyraził nadzieję, że zdecydowana większość nawiązanych partnerstw będzie nadal współpracować, mimo formalnego zakończenia projektu.

Korzyści dla wszystkich uczestników

Grzegorz Puda zwrócił uwagę na zróżnicowany charakter nawiązanych partnerstw - np. pięć z nich zlokalizowanych jest na granicy województw.

REKLAMA

- Takie partnerstwa umożliwiają samorządom realizację działań ponad granicami administracyjnymi - wyjaśnił szef resortu funduszy.

Jak mówił, współpraca w ramach projektu daje korzyści wszystkim uczestnikom - samorządy (najczęściej te z mniejszych gmin i powiatów) wymieniają się doświadczeniami i korzystają z fachowego wsparcia (np. w przygotowaniach do sięgnięcia po środki z funduszy spójności czy wspólnej polityki rolnej), a resort funduszy zyskuje informacje o realnych potrzebach i problemach samorządów w tym zakresie, oferując potrzebne narzędzia.

Przedsięwzięcie wspierające partnerstwa samorządów lokalnych i współpracę ponadlokalną minister Puda zaliczył do projektów strategicznych - istotnych narzędzi polityki regionalnej kraju. Dodał, że Centrum Wsparcia Doradczego Plus jest np. bezpośrednio związane ze Strategią Odpowiedzialnego Rozwoju.

"Narrację musieliśmy odwrócić"

Minister funduszy i polityki regionalnej ocenił, że w czasach rządów PO-PSL mniejsze gminy, wiejskie lub wiejsko-miejskie, miały problemy z pozyskiwaniem środków finansowych, ponieważ ówczesne rządy skupiały się na wsparciu dużych miast i aglomeracji.

REKLAMA

- My trochę tę narrację musieliśmy odwrócić. Dzięki skutecznym działaniom premiera Mateusza Morawieckiego, dziś wszyscy możemy mówić o zrównoważonym rozwoju naszego kraju - czyli i tych, którzy są duzi, którzy mają ku temu pełne aspiracje i możliwości, ale również tych, którzy wcześniej takich możliwości nie mieli - mniejszych, małych miejscowości, którym naprawdę bardzo często trzeba pomóc, aby mogły rozwijać się w sposób zrównoważony - wyjaśnił minister.

Oprócz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, partnerami w projekcie Centrum Wsparcia Doradczego Plus są Związek Miast Polskich, Fundacja Fundusz Współpracy oraz urzędy marszałkowskie z poszczególnych województw.

Kończący się w czerwcu projekt był kontynuacją rozpoczętego w 2020 roku pilotażu, w którym lokalne samorządy mogły liczyć na pomoc ekspertów w rozwoju kompetencji.

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej