Najgłębszy odwiert geotermalny ma już ponad 2 km. Źródło wody może osiągnąć nawet 150 st. C

Powstający w Szaflarach najgłębszy w Polsce geotermalny odwiert ma już ponad 2.260 m głębokości, a prace wiertnicze zbliżają się do dolnych warstw fliszu podhalańskiego - poinformował wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. Docelowo odwiert ma osiągnąć głębokość 7 km.

2023-06-26, 08:16

Najgłębszy odwiert geotermalny ma już ponad 2 km. Źródło wody może osiągnąć nawet 150 st. C
Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego zostało rozpoczęte w kwietniu bieżącego roku. Prace mają potrwać do połowy 2024 r.Foto: N.Minton/Shutterstock

Jak podkreślił Rafał Szkaradziński, ekipy wiercące najgłębszy w Polsce geotermalny otwór dotychczas nie napotkały większych problemów podczas prac, ale znaczna średnica wykonywanego otworu powoduje drobne opóźnienia w stosunku do pierwotnych założeń. Pierwsza sekcja odwiertu ma średnicę 24 cali i wraz z głębokością otwór się zawęża.

- Założenia nie zakładają, aby na obecnym etapie badać zasób wody. Według planu pierwsze badania parametrów wody będą wykonywane, kiedy odwiert osiągnie głębokość 2.880 m. Spodziewamy się, że nastąpi to w połowie lipca - przekazał wójt Szaflar.

Prace odbywają się w trybie ciągłym

Wiercenie siedmiokilometrowego odwiertu geotermalnego zostało rozpoczęte w kwietniu bieżącego roku. Prace mają potrwać do połowy 2024 r. Na dnie odwiertu spodziewane jest źródło geotermalne o temperaturze nawet powyżej 150 st. C.

Celem wykonania odwiertu w Szaflarach jest rozpoznanie budowy geologicznej poniżej 5 tys. m i rozpoznanie tutejszych warunków termalnych. Prace wiertnicze odbywają się w trybie ciągłym - siedem dni w tygodniu na dwie zmiany. Podczas wiercenia tłoczona jest tzw. płuczka, która wynosi urobek na powierzchnię - tzw. zwierciny. Płuczka jest następnie oczyszczana i wykorzystywana ponownie.

REKLAMA

Tuż obok wiertni powstał wielkich rozmiarów zbiornik zrzutowy, który będzie potrzebny na dalszych etapach. Do zbiornika zostanie odprowadzona woda termalna po osiągnięciu pierwszego interwału wodonośnego.

Prace w całości finansuje NFOŚiGW

Pierwsza warstwa wodonośna spodziewana jest na poziomie ok. 2.900 do 3.300 m, a kolejna na poziomie od 3.800 do 4.500 m. Na głębokości 7.000 m spodziewana jest granica niecki osadowej z podłożem granitowym. Eksperci spodziewają się, że na tej głębokości będzie zbiornik gorącej wody.

Gorąca woda geotermalna z nowego odwiertu ma być wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków w gminie Szaflary i Nowym Targu. Brana jest też pod uwagę produkcja prądu.

Całkowity koszt inwestycji to 132 mln zł. Prace w całości finansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

PR24.pl, IAR, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej