Przegląd i remonty infrastruktury krytycznej PERN. Działania w interesie bezpieczeństwa energetycznego
Prawie 90 mln zł wyda w tym roku PERN na sprawdzenie stanu technicznego i remonty infrastruktury krytycznej, którą zarządza. Prace obejmą rurociągi i zbiorniki - podała spółka. Infrastruktura krytyczna to odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne Polski - powiedział prezes PERN Mirosław Skowron.
2023-08-29, 12:40
"Inspekcje ponad 620 kilometrów rurociągów i remonty 22 zbiorników - to najważniejsze cele programu remontów infrastruktury PERN na 2023 r., na który firma przeznaczyła blisko 90 mln zł" - przekazał we wtorek PERN.
Jak wyjaśniono w informacji, plan sprawdzenia stanu technicznego magistrali oraz remonty zbiorników wynikają z konieczności "utrzymania wysokiej jakości aktywów spółki, które warunkują bezpieczeństwo energetyczne Polski".
Inwestycje w nowe zbiorniki
Informując o swych zamierzeniach, PERN zwrócił uwagę, że "w trakcie wojny w Ukrainie radykalnie zmieniła się architektura dostaw ropy naftowej i paliw do Polski". "To wymaga od PERN zarówno wielomilionowych inwestycji w nowe zbiorniki magazynowe, ale także utrzymania dotychczasowych elementów sieci" - zaznaczyła spółka.
PERN przypomniał, iż "jest kluczową spółką zarządzającą infrastrukturą krytyczną w obszarze ropy naftowej i paliw", która posiada na terenie całego kraju sieć rurociągów surowcowych i produktowych o długości 2600 km, a także 19 baz paliw o pojemności ponad 2,4 mln metrów sześc. i 4 bazy ropy naftowej na ponad 4,1 mln metrów sześc.
REKLAMA
"Infrastruktura krytyczna to odpowiedzialność za bezpieczeństwo energetyczne Polski. To także płynność działania gospodarki i rozwój kraju. Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak ważną, choć niewidoczną rolę odgrywa PERN" - powiedział prezes spółki Mirosław Skowron, cytowany w komunikacie.
Czytaj także w i.pl: Baza paliwowa PERN w Gdańsku zyska dwa kolejne zbiorniki na ropę naftową. Zbuduje je konsorcjum Mostostal Warszawa - Mostostal Płock
I dodał: "Dlatego poza inwestycjami warunkującymi rozwój i zwiększającymi poziom naszego wspólnego bezpieczeństwa, troszczymy się także o te aktywa, które już zostały wybudowane w minionych latach. Oba te elementy, czyli inwestycje oraz remonty i modernizacje, tworzą jedną, spójną całość".
Rosną pojemności magazynowe
PERN podkreślił jednocześnie, że w ciągu ostatnich sześciu lat "istotnie zwiększyły się" jego pojemności magazynowe w zakresie ropy naftowej i paliw.
REKLAMA
PERN z siedzibą w Płocku (Mazowieckie) to państwowy podmiot, strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz bazami ropy naftowej i paliw gotowych.
Zobacz także w PAP: Gen. Samol: po 2015 r. podjęto decyzję o rozbudowie sił zbrojnych
Od kilku lat PERN realizuje sukcesywnie Program Megainwestycji, którego celem jest zwiększanie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W ramach tych strategicznych przedsięwzięć spółka prowadzi m.in. rozbudowę i modernizację baz paliw, a także projekty obejmujące bazy ropy naftowej i infrastrukturę rurociągową.
W styczniu tego roku PERN zapowiedział, że w tym roku przeznaczy na inwestycje i remonty blisko 0,7 mld zł.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA