Żniwa zbóż na finiszu. Ceny się nie zmienią z powodu dużych zapasów
Tegoroczne zbiory zbóż podstawowych praktycznie zostały zakończone – poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Jak dodano, w najbliższym czasie może być trudno o wzrost cen ziarna, m.in. z uwagi na konkurencję w eksporcie i zapasy zbóż u przetwórców.
2023-09-04, 11:40
Izba Zbożowo-Paszowa (IZP) informuje, że większość zebranej w tym roku pszenicy to ziarno o parametrach paszowych. Jak zauważono, na rynku pojawiają się rozbieżne oceny odnośnie udziału pszenicy konsumpcyjnej w łącznych zbiorach tego zboża; szacuje się jednak, że udział pszenicy konsumpcyjnej o zawartości białka powyżej 12,5 proc. nie przekracza 50 proc.
"Tegoroczne zbiory zbóż podstawowych praktycznie zostały zakończone. Lokalnie na północy kraju do zebrania są jeszcze pojedyncze plantacje zbóż" – wskazała Izba.
Handel zbożem utrudniony przez zapasy i import z Ukrainy
IZP poinformowała, że pomimo zakończonych żniw, handel ziarnem "jest już trudny". "Wielu rolników zdecydowało się na przechowanie ziarna w oczekiwaniu na wyższe ceny, szczególnie ziarna o wysokich parametrach jakościowych" – zauważono. To z kolei – dodano – wspiera ceny płacone przez młyny i eksporterów za pszenicę wysokobiałkową.
Zaznaczono, że zapotrzebowanie na ziarno ze strony przetwórców jest także ograniczone. Wytwórnie pasz zbudowały zapasy ziarna pod bieżącą produkcję i obecnie starają się kupować ziarno lokalnie – przekazała IZP. Większy popyt z ich strony spodziewany jest za kilka tygodni, jak ruszą zbiory kukurydzy.
REKLAMA
Dodano, iż młyny również kupują ziarno na rynkach lokalnych. Zboża cały czas starają się kupować eksporterzy, ale ceny oferowane za ziarno z dostawą do portów czy magazynów w głębi kraju generalnie nie są atrakcyjne dla sprzedających – oceniono.
Ceny ziarna nie powinny rosnąć
Podkreślono, że biorąc pod uwagę fundamenty rynkowe, o wzrost cen ziarna, szczególnie jakości paszowej, w "najbliższym czasie może być jednak trudno, zważywszy na silną konkurencję w eksporcie i spodziewany spadek tempa wywozu ziarna z kraju, a także spore zapasy zbóż, jakie zdążyli już zbudować przetwórcy".
Izba Zbożowo-Paszowa działa od 1997 r. Zrzesza ona ok. 60 firm z sektorów produkcji pasz, przemysłu olejarskiego, młynarstwa i przechowalnictwa zbóż oraz krajowego i międzynarodowego obrotu zbożami, oraz surowcami paszowymi, a także przemysłu biopaliw.
PR24/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA