Celem jest 400 mln pasażerów kolei w 2027 r. Minister Adamczyk: czy to wystarczy? Oczywiście nie
Coraz więcej osób ma dostęp do kolei i chce wybierać ten środek transportu, naszym celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r. - powiedział na inauguracji 15. Międzynarodowych Targów Kolejowych Trako w Gdańsku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. "Nie zmarnowaliśmy ostatnich ośmiu lat: jest to okres odbudowy kolei i jej powrotu na należne jej miejsce" - dodał.
2023-09-19, 14:05
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył, że idąc konsekwentnie obraną w 2015 r. drogą osiągniemy w nieodległej perspektywie wyniki przewozowe osiągane ostatnio pod koniec XX wieku.
- Naszym celem jest 400 mln pasażerów w 2027 r. - podkreślił.
Szef resortu stwierdził, że dobre zmiany są możliwe dzięki rozsądnemu podejściu do inwestycji i organizacji transportu.
- Państwo Polskie od 2015 r. opiera swoje działania na kilku filarach - powiedział i wskazał na dbałość o infrastrukturę, modernizację i budowę dworców PKP oraz strategię taborową.
REKLAMA
200 stacji i przystanków więcej
- Linie kolejowe, stacje, przystanki. Nowe tory na istniejących i nowych liniach kolejowych, zmodernizowane perony, nowe systemy bezpieczeństwa - wszystko to wpływa na poprawę warunków użytkowania polskiej kolei - mówił szef resortu infrastruktury.
Minister zaznaczył, że rząd walczy z wykluczeniem komunikacyjnym.
- Dzisiaj pociągi regionalne i dalekobieżne zatrzymują się na ok. 200 stacjach i przystankach więcej niż 8 lat temu. Dzięki temu kolej dociera do mieszkańców większej liczby miast i miasteczek. To łącznie ok. 600 tys. osób, które zostały włączone do sieci kolejowej i wynikających z tego szans i możliwości. Czy to wystarczy? Oczywiście nie - przyznał.
Ocenił, że 4 czy 8 lat nie da się w pełnym stopniu odtworzyć tego, co niszczono przez ponad 20 lat.
REKLAMA
- Weszliśmy jednak na dobrą drogę i nie wyobrażam sobie, żeby można było zejść z drogi walki z wykluczeniem komunikacyjnym i z drogi rozwoju polskiej kolei - zapewnił minister.
Poinformował, że rząd i jego resort planują kolejne ważne działania.
- Inwestycje nie mogą ominąć żadnego polskiego regionu - zaznaczył.
"Nic nie dzieje się samo"
Minister Adamczyk wskazał na Krajowy Program Kolejowy, Program Inwestycji Dworcowych, Strategię Taborową, Program Przystankowy, Program Kolej Plus oraz komponent kolejowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.
REKLAMA
- Nie oszukujmy się jednak: pasażera nie interesuje, jak nazywa się program, w ramach którego powstaje dana inwestycja. Natomiast docenia dobre zmiany i dostrzega, że nic nie dzieje się samo - przekonywał.
W opinii Andrzeja Adamczyka inwestycje, które rząd zrealizuje do końca bieżącej dekady, oznaczają włączenie kolejnych miast i miasteczek do sieci kolejowej, budowę nowych łącznic i elektryfikację tysięcy kilometrów torów.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA