more_horiz
Gospodarka

Rekordowe inwestycje na Mazurach. Chodzi o 767,5 mln złotych

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 12:00
Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem dla Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Orlen Południe SA, Ecognor Sp. z o.o. oraz Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski otrzymały od Zarządu Strefy decyzje o wsparciu nowych inwestycji. Przedsiębiorcy zainwestują na Warmii i Mazurach w sumie 767,5 mln zł.
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kolejne wsparcie m.in. dla województwa warmińsko-mazurskiego
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej to kolejne wsparcie m.in. dla województwa warmińsko-mazurskiegoFoto: Shutterstock

- Szczególnie cieszy mnie to, że właśnie w tym miesiącu wydaliśmy decyzje wspierające realizacje tak imponujących inwestycji. Ponieważ dokładnie 5 lat temu, we wrześniu, powstała Polska Strefa Inwestycji, która umożliwia przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego na terenie całej Polski– powiedział prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Krzysztof Żochowski.


. .

Duża inwestycja Grupy Orlen, ale nie tylko jej

Orlen Południe, spółka z Grupy Orlen zainwestuje 629 mln 961 tys. zł w budowę największej w Polsce tłoczni oleju rzepakowego. Zakład, który powstanie w Kętrzynie będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tysięcy ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw.

Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 roku. Inwestycja ta obejmuje nie tylko budowę obiektów tłoczni i magazynów, ale także zakup i instalację linii technologicznych, maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz infrastruktury technicznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania zakładu.

Firma Ecognor Sp. z o.o. zainwestuje 137 mln 550 tys. zł w zakład zajmujący się produkcją profili i płyt wielkogabarytowych w Pasłęku. W ramach tej inwestycji planowany jest zakup gruntu, na którym wybudowana zostanie hala produkcyjno-magazynowa oraz 5 kompletnych i niezależnie funkcjonujących linii technologicznych. Oprócz budynków i linii produkcyjnych planowany jest montaż infrastruktury okołoprodukcyjnej w postaci systemu silosów wspomagających, systemu utrzymania stałej jakości surowca do produkcji, a także instalacji pneumatycznej i utrzymania zamkniętego obiegu wody do chłodzenia produkcji.

Kolejna wydana decyzja o wsparciu trafiła do spółki Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski. Piekarnia Marka Szabelskiego istnieje na rynku Warmii i Mazur od 1987 roku i od dwóch pokoleń rozwija produkcję wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Firma posiada zakład produkcyjny oraz 37 sklepów firmowych, a głównym rynkiem zbytu jest województwo warmińsko-mazurskie.

Piekarnia zainwestuje 9 650 000 zł w zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu w Pieckach. Ta inwestycja pozwoli na optymalizację procesów produkcyjnych, lepsze wykorzystanie potencjału zakładu i zwiększenie jego mocy produkcyjnych.

Czym są strefy inwestycyjne?

W tym roku Polska Strefa Inwestycji (PSI) obchodzi jubileusz pięciolecia funkcjonowania. PSI to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat. Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych) a o wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni jak i duży przedsiębiorca.

W ciągu 5 lat działania programu Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 136 decyzji o wsparciu inwestycji. A firmy, które skorzystały z ulgi podatkowej w ramach PSI, zadeklarowały realizacje inwestycji o łącznej wartości 3,3 miliardy złotych. Rządowe wsparcie pozwoliło także na utrzymanie 6650 istniejących miejsc pracy i stworzenie 873 nowych miejsc pracy.


PR24/PAP/sw