more_horiz
Gospodarka

Polski Saab 340 AEW zaprezentowany. Samoloty wzmocnią Wojsko Polskie

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 14:50
W szwedzkich zakładach Saab pokazano 29 września pierwszy samolot Saab 340 AEW z biało-czerwonymi szachownicami. To jedna z dwóch zamówionych maszyn, które trafią do polskiej armii, dając jej samodzielność w dalekim rozpoznaniu radarowym.
Saab 340, czyli AWACS dla MON
Saab 340, czyli AWACS dla MONFoto: Saab/twitter

Jak pisze o tym portal Defence24.pl, "samolot ma dość niestandardowe jasno szare, niemal białe barwy. Są to kolory tożsame z kolorystyką samolotów Saab 340 AEW służących wcześniej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dokładnie dwie takie maszyny służyły w tym państwie, do czasu przyjęcia przez nie na wyposażenie nowocześniejszych Saab GlobalEye, a następnie zostały zwrócone Szwecji. Jeżeli Polska rzeczywiście wzięła samoloty po ZEA, wówczas oznacza to, że są to maszyny względnie nowe" (...).

"Rozpoczęły one służbę na początku ubiegłej dekady, około 2011 roku, a nie jak maszyny używane przez szwedzkie lotnictwo i wyprodukowane w latach 90.Pokazany teraz samolot ma wymalowane szachownice i prawdopodobnie numer burtowy 3401 (tożsamy z oznaczeniem Saab 340?), choć zdjęcie jest bardzo niskiej rozdzielczości i trudno to dokładnie stwierdzić. Prawdopodobnie drugi egzemplarz otrzyma numer 3402, co było by zgodne z obowiązującymi obecnie systemem oznaczeń. Samolot nosi też napis Polish Air Force. Taki napis noszą obecnie transportowe C-130 Hercules, ale na przykład nie mają ich C295M" - pisze Defence24.pl.

"Pod oknami kabiny pilota po lewej stronie znajduje się też symbol kotwicy, który jest malowany na patrolowych Bryzach. Należy pamiętać, ze zarówno Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, jak i skrzydła lotnictwa podlegają Dowództwo Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Znak kotwicy może być związany z planowanym miejscem ich stacjonowania w Siemirowicach, gdzie znajduje się 44. Baza Lotnictwa Morskiego eksploatująca m.in. patrolowo-rozpoznawcze samoloty M-28 Bryza" - czytamy na stronach portalu Defence24.pl. 

Dobra cena za unikalne samoloty

Agencja Uzbrojenia MON informowała, że za cenę 52 mln EUR (600 mln koron szwedzkich i około ponad 200 mln PLN) kupiono dwa, używane choć wciąż bardzo nowoczesne samoloty rozpoznania elektronicznego typu Saab 40 AEW wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

Agencja Uzbrojenia poinformowała także, że pierwszy samolot zostanie dostarczony Polsce już na przełomie 2023 i 2024 roku. Saab 340 AEW, dają możliwość wykrywania celów lecących na niskim pułapie np. rakiet manewrujących z odległości kilkuset kilometrów, podczas gdy dla radaru naziemnego ten zasięg wynosi mniej niż 50 km (dla obiektu lecącego na wysokości 100 m).

Czytaj także w TVP Info:

Gdyby polskie wojsko dysponowało takim wyposażeniem jak Saab 340 AEW, bez trudno odszukano by rosyjską rakietę manewrującą z głowicą ćwiczebną, która wylądowała w grudniu 2022 roku pod Bydgoszczą i została odnaleziona wiosną 2023 roku.

Samoloty typu Saab 340 AEW są dzisiaj użytkowane także przez Tajlandię, a wcześniej używały ich Szwecja, Grecja oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie. Podobne systemy AEW oparte o inny szwedzki samolot: Saab 2000, wykorzystują również Pakistan (7 sztuk) i Arabia Saudyjska (2).


PR24/Defence24.pl/sw